Treść strony Grudzień
Znaleziono torebkę
28 grudnia na skrzyżowaniu ulic Jodłowej z Komorowską Strażnicy Gminni znaleźli torbę wraz z zawartością biżuterii, zegarka, kluczy oraz innych drobiazgów (jak na zdjęciu).
Właścicielka proszona jest o kontakt:
22 720 08 67
31 grudnia zmienione godziny pracy Urzędu Gminy
W najbliższy czwartek 31 grudnia Urząd Gminy pracuje do godziny 12:00. Przypominamy, że tego dnia kasa będzie nieczynna.
Kondolencje
BRAK OPŁATY TARGOWEJ W 2021 R.
Zgodnie z art. 31zzm ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2020 r., poz.2255) od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. nie pobiera się opłaty targowej, o której mowa w art.15 ust.1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U z 2019r. poz.1170).
Metryka
- AutorIwona Myśliwy
- Data2020-12-22
GOPS - informacja o wypłatach świadczeń
Szanowni Mieszkańcy,
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie Sekcja Świadczeń informuje, że w Banku Spółdzielczym w Piasecznie Filia w Nadarzynie, Pl. Poniatowskiego 3 znajdują się listy gotówkowe wypłat świadczeń rodzinnych oraz świadczenia wychowawczego. Uprzejmie prosimy osoby, które pobierają świadczenia w formie gotówkowej o ich odbiór do 23.12.2020 r.
Godziny pracy banku:
- poniedziałek 9.00 - 18.00,
- wtorek - piątek 8.00 - 16.00.
Jednocześnie informujemy, że w dniu 24.12.2020 r. Bank Spółdzielczy w Piasecznie nie prowadzi obsługi klienta.
Sekcja Świadczeń GOPS
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Konsultacje społeczne - Centralny Port Komunikacyjny
Program ochrony powietrza
Program ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne substancji w powietrzu.
Informujemy, że w dniu 8 września 2020 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę nr 115/20 w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu. Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego z dnia 15 września 2020 r. pod pozycją 9595 i jest również dostępna na stronach internetowych: www.mazovia.pl i www.powietrze.mazovia.pl. Powyższy program wszedł w życie w dniu 30 września 2020 r. i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2026 r. Termin rozpoczęcia realizacji wszystkich działań naprawczych (oprócz przeprowadzenia inwentaryzacji źródeł niskiej emisji) to 1 stycznia 2021 r.
Program został sporządzony ze względu na przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zawieszonego PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w powietrzu, dla aglomeracji warszawskiej również ze względu na przekroczenie poziomu dopuszczalnego ditlenku azotu. Integralną częścią programu jest plan działań krótkoterminowych.
Do podejmowania działań określonych w programie i planie działań krótkoterminowych zobowiązane zostały także podmioty korzystające ze środowiska oraz osoby fizyczne niebędące podmiotami korzystającymi ze środowiska, działające na terenie województwa mazowieckiego. Podmioty, powyższe zobowiązane zostały również do przekazywania wójtom (burmistrzom, prezydentom miast), deklaracji o wymianie bądź instalacji dodatkowych źródeł ciepła we wszelkich budynkach służących celom mieszkalnym bądź gospodarczym znajdujących się na terenie nieruchomości, w przypadku, gdy wymiana realizowana jest bez pośrednictwa lub współfinansowania przez gminę. W programie określono również zakres informacji, które ma zawierać deklaracja.
Więcej informacji na temat nowego Programu ochrony powietrza można uzyskać pod linkami:
https://www.mazovia.pl/dla-mediow/informacje-prasowe/art,4959,nowy-program-ochrony-powietrza-dla-mazowsza-przyjety.html
http://www.powietrze.mazovia.pl/aktualnosci/wszystkie/nowy-program-ochrony-powietrza-dla-mazowsza-przyjety
Obowiązki osób fizycznych i podmiotów korzystających ze środowiska:
- współpraca z gminą przy inwentaryzacji źródeł ciepła,
- przekazywanie gminom deklaracji o wymianie bądź instalacji dodatkowych źródeł ciepła, w przypadku, gdy wymiana realizowana jest bez współfinansowania przez gminę - załącznik nr 10 do uchwały,
- przestrzegania zakazu używania dmuchaw do liści,
- przestrzeganie uchwały antysmogowej oraz zakazu spalania odpadów i pozostałości roślinnych,
- realizacja działań krótkoterminowych - załącznik nr 7 do uchwały.
Uchwała dostępna jest pod następującym linkiem:
https://www.mazovia.pl/samorzad/sejmik/uchwaly-sejmiku/uchwala,4148,11520.html
Zadania kontrolne w zakresie przestrzegania zapisów uchwały na terenie naszej gminy przeprowadzać będzie straż gminna.
Pliki do pobrania:
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
UG Nadarzyn - krótszy czas pracy w wigilię; 28 grudnia UG nieczynny
Informujemy, że w dniu 24 grudnia Urząd Gminy Nadarzyn będzie czynny do godz. 12.00. Ponadto Urząd będzie nieczynny w dniu 28 grudnia 2020 r. (zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Nadarzyn Nr 111/2020 z dnia 23 listopada 2020 r., w sprawie ustalenia dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dniu wolnym od pracy - 26.12.2020 r.).
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Czyste powietrze zależy od twoich wyborów
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).
- od dnia wejścia w życie uchwały wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) muszą spełniać wymagania ekoprojektu (wynikające z treści rozporządzenia komisji UE);
- od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna);
- użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2022 r. na kocioł zgodny z wymogami ekoprojektu;
- użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2027 r., na kotły zgodne z wymogami ekoprojektu;
- użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności;
- posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
UWAGA - utrudnienia w ruchu drogowym w Walendowie
Referat Inwestycji informuje, że w związku z remontem przepustu pod ul. Brzozową w Walendowie - na wysokości osiedla Ventana - zamknięty zostanie przejazd ul. Brzozową od ul. Ogrody Walendów do ul. Nad Utratą. Proponowany objazd drogami serwisowymi przy Centrum Mody lub przez Wólkę Kosowską, Organizacja ruchu na czas robót poniżej.
Planowany termin zakończenia prac - 22 grudnia 2020 r. Przepraszamy za utrudnienia.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 11 dni.
Przerwa w dostawie wody - Nadarzyn
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 12 dni.
Tu mieszkam – tu płacę podatki
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 13 dni.
Nadarzyn Budżet 2020
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 14 dni.
Naprawa nawierzchni drogi powiatowej 3103W - odcinek pomiędzy Młochowem, a Krakowianami
Jak informuje Wykonawca, od jutra (11 grudnia) do poniedziałku (14 grudnia) wyłączony z ruchu będzie odcinek drogi od ul. Młynowej do ul. Transportowej.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 15 dni.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej
Święta to „żniwa” dla złodziei
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 16 dni.
Zadbaj o swoją kondycję psychiczną i dobre samopoczucie
Fundacja ADRA Polska i należący do niej portal Grupawsparcia.pl wraz z partnerem akcji Fundacją PZU serdecznie zapraszają mieszkańców województwa mazowieckiego do wzięcia udziału w grupach wsparcia online, w celu zadbania o swoją kondycję psychiczną i dobre samopoczucie.
Działamy już na terenie województwa mazowieckiego w Warszawie, wspierając społeczność Dzielnicy Śródmieście w ramach projektu współfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. W trakcie realizacji projektu zdaliśmy sobie sprawę z tego jak ważne jest dotarcie z pomocą do osób w potrzebie, dlatego postanowiliśmy poszerzyć nasze działanie i dać możliwość realnego wsparcia wszystkim zainteresowanym mieszkańcom województwa mazowieckiego.
W ramach projektu świadczymy następujące wsparcie:
Darmowe grupy wsparcia online
Grupy wsparcia online, do udziału w których zaprasza Fundacja ADRA Polska, portal GrupaWsparcia.pl i Fundacja PZU są prowadzone przez ekspertów. Nabór do grupy wsparcia jest ciągły. Więcej informacji o naborze można znaleźć pod linkiem: https://grupawsparcia.pl/portal/grupy/11/grupa-wsparcia-dla-wszystkich/78
Darmowe poradnictwo psychologiczne
W ramach uczestnictwa w grupie wsparcia istnieje możliwość przeprowadzenia indywidualnych rozmów psychologicznych z użytkownikami z województwa Mazowieckiego, którzy zgłoszą takie zapotrzebowanie. Program poradnictwa indywidualnego obejmuje zagadnienia dotyczące radzenia sobie ze stresem i przezwyciężania problemów życiowych związanych z pandemią, wzmocnienie zdrowia psychicznego i poczucia własnej wartości.
Projekt ten jest finansowany ze środków Fundacji PZU.
Więcej informacji można otrzymać za pośrednictwem e-maila: kontakt@grupawsparcia.pl
Osoba do kontaktu:
Jakub Juszczyk
ADRA Polska
+ 48 690 890 690
kontakt@grupawsparcia.pl
ADRA Polska | www.adra.pl
Podatki lokalne 2021 rok
Stawki podatku od nieruchomości na 2021 r. pozostały bez zmian. Obowiązuje Uchwała XV.209.2019 RGN z dnia 30 października 2019 r.
Podatek rolny na 2021 r. Uchwałą Rady Gminy Nadarzyn stawka została obniżona do kwoty 32,00 zł za 1 kwintal.
Stawka podatku rolnego wynosi:
- dla ha fizycznych (32,00 x 5q) = 160,00 zł za hektar,
- dla ha przeliczeniowych (32,00 x 2,5 q) = 80,00 zł za hektar.
Podatek leśny na 2021 r. Komunikat Prezesa GUS ustalił kwotę przeliczeniową do podatku leśnego na 2020r wysokości 196,84 zł za 1 m³ drewna. Stawka podatku leśnego – 196,84 x 0,220 = 43,3048 zł. za 1 ha.
W przypadku nieruchomości we współwłasności osób fizycznych z osobami prawnymi (udziały w nieruchomości) stanowiący odrębny przedmiot opodatkowania podatnicy są zobowiązani do składania odrębnej deklaracji podatkowej. Deklarację składa się na całą nieruchomość a płatność podatku należy uiścić według swojego udziału na rachunek bankowy urzędu gminy z dopiskiem jakiej nieruchomości dotyczy i wielkości udziałów (art.3 ust.4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, art. 3 ust.5 ustawy o podatku rolnym, art.2 ust.4 ustawy o podatku leśnym).
Podatek od środków transportowych na 2021 r. Stawki podatku od środków transportowych pozostają bez zmian i obowiązują zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Nadarzyn XVI.234.2019 z dnia 27 listopada 2019 r.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 17 dni.
Wnioski do programu „Czyste Powietrze” 2.0.
Osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego poziomu dofinansowania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do dnia złożenia wniosku powinna uzyskać od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (zgodnie z miejscem jej zamieszkania) zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego.
Ważne! Wydanie zaświadczenia następuje na żądanie osoby fizycznej.
Dochodem jest dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz., 111 ze zm.) pochodzący z roku 2019 w przypadku wniosku złożonego do końca 2020 r.
Gospodarstwo domowe, które należy określić we wniosku, tworzą:
- osoba fizyczna (wnioskodawca) samotnie zamieszkująca i gospodarująca (gospodarstwo domowe jednoosobowe), albo
- osoba fizyczna (wnioskodawca), oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Gdzie można złożyć wniosek?
W Sekcji Świadczeń Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nadarzynie, ul. Mszczonowska 24 w następujących godzinach:
Poniedziałek: 9-18
Wtorek - Czwartek: 8-16
Piątek: dzień wewnętrzny (w ten dzień wnioski można złożyć w kancelarii Urzędu Gminy).
Numer kontaktowy do sekcji świadczeń: 22 739 97 07
Kierownik Sekcji Świadczeń Ewa Bańkowska wew. 177
Starszy Inspektor ds. świadczeń Renata Bajerska wew. 182
Inspektor ds. świadczeń Paulina Dulewicz wew. 186
Więcej informacji odnośnie programu „Czyste Powietrze” 2.0. pod adresem: https://czystepowietrze.gov.pl/
Śp. Janusz Grzyb – 3 rocznica śmierci
„Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma”.
– Wisława Szymborska
Naprawa nawierzchni drogi powiatowej 3103W - odcinek pomiędzy Młochowem a Krakowianami
Jak nas poinformował Wykonawca, w związku z prowadzeniem prac naprawy nawierzchni na drodze powiatowej 3103W (odcinek pomiędzy Młochowem a Krakowianami) w dniu 08.12.2020 r. konieczne będzie zamknięcie drogi dla ruchu. Wykonawca przygotował objazd przez Wolę Krakowiańską i Parole. Prosimy o stosowanie się do oznakowania oraz zachowania szczególnej ostrożności.
Konsultacje społeczne - Centralny Port Komunikacyjny
Urząd Gminy Nadarzyn zawiadamia o rozpoczęciu przez CPK drugiego etapu konsultacji społecznych przed przyjęciem dokumentu pn. "Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego" wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.
Mieszkańcy mogą indywidualnie zgłaszać uwagi (formularz uwag na stronie CPK) do dnia 31.12.2020 r.
Urząd Gminy również zajmie stanowisko w powyższej sprawie we wskazanym terminie.
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłaszania uwag są dostępne pod adresem: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z przedstawionym dokumentem oraz składania uwag.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 18 dni.
Rozlicz się z podatku tam gdzie mieszkasz - WARTO
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 19 dni.
Nadarzyn Budżet 2020
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 20 dni.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Wspólnie odnajdźmy magię świąt - do Bożego Narodzenia zostało 21 dni.
"Z salonów na front - Polki w obronie wolności"
Polki, które wolność ukochały nad życie Grażyna Lipińska, Irena Tomalak, Wanda Gertz
„Pierwsze poszły za nami kobiety. Odczuły silnie piękno życia, odczuły tę przekorę legionową, która szła wbrew całemu światu” - wspominał Józef Piłsudski (Pisma zbiorowe, 1937)”.
Henryka Pustowójtówna Maria Piotrowiczowa, Julia Piwońska, Maria Vetulani de Nisau
Maria Piotrowiczowa urodziła się 30 sierpnia 1839 w Kuźnicy Kiedrzyńskiej. Maria wraz z mężem przyłączyli się do oddziału prowadzonego przez miejscowego lekarza Józefa Dworzaczka. Liczył on ok. 300 osób, w tym 200 kosynierów. (…) 24 lutego oddział stacjonował na polu w okolicach niewielkiej miejscowości Dobra (dokładne miejsce dziś oznacza kamień pamiątkowy na drodze w okolicy miejscowości Sosnowiec – Pieńki). Rosjanie zaskoczyli powstańców obozujących na skraju lasu. Doktor Dworzaczek zaniedbał wystawienie wart i wysłania zwiadów. Oddział został okrążony i zmuszony do przyjęcia bitwy obronnej. Od początku miała charakter niekorzystny dla strony polskiej. Powstańcy odparli dwa ataki kozaków, przy trzecim bronili się już chaotycznie. Części powstańców udało się wymknąć z okrążenia. Maria walczyła do ostatniej chwili, nie rato-wała życia, nie szukała ocalenia w ucieczce z pola bitwy. Odrzuciła propozycję rosyjskich oficerów poddania się, uznała bowiem, że taka postawa nie licuje z godnością i honorem Polaka. Wraz z grupą młodzieży broniła mężnie podarowanego przez łódzkie kobiety oddziałowego sztandaru. Okrążona przez kozaków jednego zabiła, drugiego raniła, pod trzecim zabiła konia. Broniła się rewolwerem i kosą. Zginęła porąbana przez kozaków, którzy później pastwili się nad jej martwym ciałem. Ubranie Marii, całe w strzępach i we krwi, rodzina przechowywała jako cenną relikwię. Tragedię potęguje fakt, że Maria była w ciąży, później okazało się, że miała urodzić bliźniaczki.
Więcej o bohaterskich postawach Polek w załącznikach - cała wystawa dostępna na placu Poniatowskiego w Nadarzynie.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
"Z salonów na front - Polki w obronie wolności"
Kobiety górowały nad mężczyznami w konspiracji swoją ofiarnością, poświęceniem, pracą, ideowością i wyczynami – stwierdził ppłk Józef Rybicki, dowódca warszawskiego Kedywu AK. Jedną z kobiet, które miał na myśli była gen. Maria Wittek, pierwsza Polka w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała.
Elżbieta Zawacka, ps. „Zelma”, „Sulica”, „Zo”, kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem jako cichociemna matematyczka, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej, w 2006 jako druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego.
Pod koniec 1940 r. została przeniesiona do Warszawy, jako kurierka KG ZWZ-AK, stała się prawdziwą legendą kurierów w okupowanej Europie. Była organizatorką szlaków zachodnich KG. W latach 1939-1945 posługując się fałszywymi dokumentami przekraczała granice ponad sto razy przenosząc pieniądze, wiadomości i meldunki. Następnie AK wysłała Elżbietę do Londynu jako emisariuszkę. Wkrótce wróciła do Polski. Na spadochronie, nocą. Jako jedyna kobieta w elitarnym gronie 316 cichociemnych, których Polskie Siły Zbrojne zrzuciły w czasie wojny nad Polską. Na ziemi czekała na nią drużyna AK. — Oni mnie przyjmują i jak zwykle chcą wziąć w ramiona, i nagle odskakują: kobieta! — wspominała z rozbawieniem pani generał w filmie „Miałam ciekawe życie”.
Więcej w załącznikach - cała wystawa dostępna na placu Poniatowskiego w Nadarzynie.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
"Z salonów na front - Polki w obronie wolności"
Aleksandra Zagórska – podpułkownik Wojska Polskiego, organizatorka i komendantka Ochotniczej Legii Kobiet. W czasie I wojny światowej była organizatorką kobiecej służby wywiadowczej I Brygady Legionów Polskich. W stopniu majora wzięła udział w obronie Lwowa w latach 1918–1919 w trakcie wojny polsko-ukraińskiej, organizując oddział kurierek
Irmina Bajerska - Żak pseudonim „Ognik” - (...) podczas powstania Warszawskiego wyniku wybuchu pułapki „ciężkiego nosiciela ładunków” (Sd.Kfz. 301 Ausf. C - Schwere Ladungsträger B-IV Borgward) straciła prawe oko, doznała wstrząsu mózgu i licznych poparzeń. Kanałami przedostała się do Śródmieścia. Po upadku Powstania trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, z którego udało jej się wydostać dzięki matce, Stanisławie Żak oraz Władysławowi Kołakowskiemu pseudonim „Targ”. Po wojnie ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku historia. W 1957 roku pracowała w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej, przez wiele lat była mieszkanką gminy Nadarzyn. Zmarła 12 stycznia 2016 roku, nabożeństwo żałobne odbyło się 16 stycznia w kościele św. Klemensa w Nadarzynie, po czym trumnę przewieziono na cmentarz parafialny w Raszynie.
Kalendarz adwentowy 2020 - odnajdź magię świąt
Uwaga, 30 listopada rozpoczęły się…
W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok naborów wniosków o pomoc finansową z PROW na lata 2014-2020. W ARiMR można już ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji zabezpieczających gospodarstwa przed skutkami suszy oraz na rozwój usług rolniczych.
O dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstw w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni
co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha, który w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku wykazał przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Konieczne jest również posiadanie wpisu w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Wsparcie jest przyznawane na realizację inwestycji ulepszających już istniejące instalacje nawadniające, powiększających obszar nawadniania lub jednocześnie powiększających obszar nawadniania i ulepszających już istniejące instalacje. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na: budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów
do sterowania nawadnianiem.
Limit finansowy na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc.
w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż
15 tys. zł.
Druga propozycja wsparcia adresowana jest do przedsiębiorców, którzy pracują już na rzecz rolników i chcą rozwijać swoją działalność w zakresie usług wspomagających produkcję roślinną lub chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, czy też usług świadczonych po zbiorach.
O dofinansowanie na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” może ubiegać się osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo wykonuje działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych przez okres co najmniej 2 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku w zakresie co najmniej jednego z następujących kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności: 01.61.Z – Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną, 01.62.Z – Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, 01.63.Z – Działalność usługowa następująca po zbiorach.
Refundacji podlega do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się m.in. koszty zakupu lub leasingu nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług. Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji programu wynosi maksymalnie 500 tys. zł na jednego beneficjenta.
Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Dokumenty o przyznanie pomocy na rozwój usług rolniczych Agencja przyjmuje do 13 stycznia 2021 r., na inwestycje
w nawadnianie gospodarstw – do 28 stycznia przyszłego roku.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Ferie zimowe
Szanowni Państwo,
w dniu 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie sprawie zmiany terminu ferii zimowych, które w tym roku szkolnym odbędą się w jednym terminie dla uczniów z całego kraju i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r.
Podstawa prawna: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2111
Więcej szczegółów: https://www.gov.pl/web/edukacja/nowy-termin-ferii-zimowych
Gminny Zespół Oświatowy
Zasady funkcjonowania Urzędu Gminy Nadarzyn
Planowane wyłączenia prądu
PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że w poniedziałek 7 grudnia w godzinach od 9:00 do 13:00 planowana jest przerwa w dostawie prądu w Nadarzynie - ul. Plantowa.
Przerwa w dostawie wody
Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn Sp z o.o. zawiadamia, że w związku z awarią wodociągu w ul. Mszczonowskiej w dniu 04.12.2020r. w godzinach 8.00 - 14.00 nastąpi przerwa w dostawie wody mieszkańcom miejscowości Nadarzyn - Plac Poniatowskiego, ul. Mszczonowska i przyległych do tych ulic. Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.
W audycji Dzień Nadarzyna w Radio Bogoria, która odbyła się 26 listopada gościł Robert Chlebowski z UKS Kolarz Nadarzyn. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Zobacz także
Kontakt
Dane kontaktowe
tel. 22 729 81 85
fax 22 729 81 75
e-mail: gmina@nadarzyn.pl
Lokalizacja
Gmina Nadarzyn
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn
Godziny otwarcia urzędu
Godziny pracy Urzędu Gminy
pon.: 09:00 - 18:00
wt.-czw.: 08:00 - 16:00
pt.: 08:00 - 15:00
Godziny pracy Kasy
Kasa czynna w następujących godzinach:
poniedziałek 9.00 - 17.00
wtorek 10.00 - 15.00
środa 8.00 - 15.00
czwartek 10.00 - 15.00
piątek 8.00 - 14.00