Urząd Gminy w Nadarzynie

Przejście do sekcji:

Treść strony Wrzesień

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc w Pruszkowie 24 września 2022 r.

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Muzeum Dulag 121 w tym roku odbędą się 24 września. O godz. 14:00 pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie rozpoczną się główne uroczystości w czasie których, zostanie m.in. odprawiona polowa Msza Święta, odczytany ostanie Apel Pamięci i odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”. Tegoroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Po zakończeniu głównych uroczystości, o godz. 17:00 zapraszamy na spektakl muzyczny „Pejzaż polski” w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes, który odbędzie się w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie (ul. Bohaterów Warszawy 4). Pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” będą czekały autokary, które zawiozą gości do CKiS w Pruszkowie, gdzie odbędzie się okolicznościowy koncert. . W ramach tegorocznych Obchodów Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Dulag 121 zapraszają również na promocję książki Marii Zimy-Marjańskiej „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu”, która odbędzie się 3 października o godz. 17:00 w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

 

 

Obóz przejściowy Durchgangslager 121, utworzony 6 sierpnia 1944 r. na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych na pruszkowskim Żbikowie, stał się jednym z najtragiczniejszych etapów gehenny ludności cywilnej powstańczej Warszawy. Warszawiacy, którzy w czasie Powstania Warszawskiego  zostali pozbawieni dachu nad głową, dobytku, a także dostępu do żywności i wody, często po tygodniach spędzonych w piwnicach byli brutalnie przepędzani przez ogarniętą wojną stolicę, a następnie wycieńczeni, ranni, spragnieni i głodni trafiali do obozu przejściowego w Pruszkowie skąd po segregacji byli wywożeni dalej do obozów pracy, do obozów koncentracyjnych, bądź na tułaczkę po terenie Generalnego Gubernatorstwa.

W Pruszkowie już od czasów zakończenia II wojny światowej są organizowane uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Muzeum Dulag 121 od momentu swojego powstania w 2010 roku kontynuuje te tradycje. Ideą organizowanych przez nas obchodów „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”, jest upamiętnienie Powstańców Warszawskich i Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy wypędzonej z miasta podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu, a także mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i okolicznych gmin, którzy nieśli pomoc więźniom obozu Dulag 121 zarówno w obozie przejściowym, jak poza jego terenem. Uroczystości te są ważnym elementem obchodów związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i z roku na rok zyskują charakter ponadlokalny, ogólnopolski.

 

 

Program Obchodów

24 września

godz. 12.00 - uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 r. i ofiary cywilne na terenie cmentarza w Tworkach.

Cmentarz Szpitalny w Tworkach, ul. Partyzantów 2/4 w Pruszkowie

godz. 13:00 - uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych i poległych więźniów obozu przejściowego Dulag  121 przy bramie głównej na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie.

       Cmentarz Żbikowski, główna brama przy ul. Domaniewskiej w Pruszkowie

Część oficjalna:

 godz. 14.00 - Oficjalne uroczystości pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

Program:

 • Wystawienie posterunku pod pomnikiem
 • Wprowadzenie pocztów sztandarowych
 • Polowa Msza św. odprawiona pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, koncelebrowana przez księdza prałata Mariana Mikołajczaka i kanonika Bogdana Przegalińskiego
 • Odśpiewanie Hymnu RP
 • Okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz
 • Apel Pamięci
 • Ceremonia złożenia wieńców i kwiatów
 • Odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych

 

Uroczystości odbędą się w Asyście Wojskowej Reprezentacyjnej Kompani Wojska Polskiego.

 

Pruszków, ul. 3 Maja 8a, teren dawnego obozu Dulag 121  (dziś MLP Group), wjazd dla samochodów możliwy jest tylko przez bramę MLP Group przy ul. 3 Maja 8 w Pruszkowie.

 

godz. 17.00 – koncert „Pejzaż polski” w wykonaniu zespołu w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes. Zespół w składzie:  Natalia Krajewska-Kitowska (sopran), Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran), Emilia Osowska (mezzosopran), Justyna Korpak (fortepian) zaprezentuje poetyckie sceny z życia kobiet  XIX i XX wieku, w których można odczytać wyzwania współczesnej kobiety.   W programie znalazły się utwory największych polskich kompozytorów m.in.: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Piotra Perkowskiego, Jana Maklakiewicza, Mieczysława Karłowicza, Bohdana Riemera, Feliksa Nowowiejskiego, Stefana Kisielewskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Romualda Twardowskiego i  Ludomira Różyckiego.

Centrum Kultury i Sportu, ul. Bohaterów Warszawy 4 w Pruszkowie

 

3 października  (poniedziałek)

 1. 17:00 – promocja książki Marii Zimy-Marjańskiej „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu” w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia. Promocji towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona losom ludności wypędzonej z Warszawy i okolicznych miejscowości w 1944 r. do obozu Dulag 121 w Pruszkowie. W dyskusji wezmą udział: prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki (UKSW), dr Agnieszka Praga (IPN), Małgorzata Bojanowska - dyrektor Muzeum Dulag 121 oraz Maria Zima (IPN) - autorka książki i moderator dyskusji.

Centralny Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie

 

 • Pejzaż_Polski_PlakatA3_02_PRINT-1
 • plakat-www-20220826

wstecz

Banery

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. 22 729 81 85
fax 22 729 81 75
e-mail: gmina@nadarzyn.pl

Lokalizacja

Gmina Nadarzyn
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn

Godziny otwarcia urzędu

pon.: 09:00 - 18:00
wt.-czw.: 08:00 - 16:00
pt.: 08:00 - 15:00