Urząd Gminy w Nadarzynie

Przejście do sekcji:

Treść strony Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie

  • Park im. Janusza Grzyba w Młochowie

Zabytkowy park w Młochowie (powierzchnia ok. 17 ha) założony został najprawdopodobniej w I ćwierćwieczu XIX w przez budowniczego pałacu  J. Kubickiego. W końcu XIX w. park został przebudowany według założeń Waleriana Kronenberga. Młochowski park stanowi unikatowy, bogaty w rodzime gatunki zespół drzew. Jedna z alei parkowych, wiodąca w kierunku południowym (do lasu) aleja lipowa, jest pomnikiem przyrody. Podszycie parku tworzy głównie podrost starych drzew, jak również krzewy. W 2009 r. w parku przeprowadzone zostały prace rewitalizacyjne. Drzewostan objęto zabiegami pielęgnacyjnymi, odbudowano i przywrócono świetność małej architekturze, zrewaloryzowano układ komunikacyjny nadając alejkom nową nawierzchnię, zrekonstruowano zabytkowe ogrodzenie. Dokonano także nasadzenia ponad 20 tys. krzewów i bylin oraz ok. 200 drzew.

  • Fontanna w młochowskim parku

Zespół pałacowo - parkowy w Młochowie - perła architektury klasycystycznej, wspaniały i harmonijny przykład XIX-wiecznej siedziby ziemiańskiej na Mazowszu. W skład zespołu wchodzą: pałac, dwie oficyny - symetrycznie usytuowane po bokach dziedzińca, oranżeria i park krajobrazowy w stylu angielskim z końca XIX wieku.

Pałac został zbudowany w latach 1804 - 1810 wg projektu światowej sławy architekta Jakuba Kubickiego, prawdopodobnie z inicjatywy Walerego Faustyna Sobolewskiego.

Oficyny (pawilony boczne) i oranżeria wzniesione współcześnie z pałacem. Oranżeria przed wojną pełniła przypisaną funkcję. Obecnie mieści się w niej kościół parafialny – pw. św. Michała Archanioła.

Park wokół pałacu ma powierzchnię ok. 17 ha, w tym 2,8 ha to trzy stawy oparte na systemie rzeki Utraty.

Mostek i stawy. Zabytkowy, ceglany, trójarkadowy most wybudowany nad połączeniem dwóch stawów, powstał prawdopodobnie za działań W. Kronenberga (od 1890 r.).

Figurka sakralna ustawiona w 1890 r. na wyspie przedstawia Matkę Bożą. Na cokole umieszczony jest napis: „Pamięci Aleksandry z Sobolewskich Kwileckiej 1798 - 1878” i „O Maryjo bez grzechu poczęta, pod Twoją obronę uciekamy się”.

Banery

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. 22 729 81 85
fax 22 729 81 75
e-mail: gmina@nadarzyn.pl

Lokalizacja

Gmina Nadarzyn
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn

Godziny otwarcia urzędu

pon.: 09:00 - 18:00
wt.-czw.: 08:00 - 16:00
pt.: 08:00 - 15:00