Urząd Gminy w Nadarzynie

Przejście do sekcji:

Treść strony Maj

Zatrzymywanie wody i ponowne wykorzystanie deszczówki

Gmina Nadarzyn będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystanie deszczówki. To inicjatywa niezbędna w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych i wpływu na stan zasobów wodnych. Na wczorajszej Sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwałę - Link do  uchwały: https://bip.nadarzyn.pl/plik,12919,projekt-uchwaly-5-zalaczniki-pdf.pdf.

Wśród licznych korzyści wynikających ze zwiększenia naturalnej retencji warto podkreślić chociażby poprawę lokalnego mikroklimatu czy odciążenie sieci wodociągowej. Chodzi o to, by woda „nie uciekała" - a zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.

W przypadku małej retencji istotne są nie tylko działania podejmowane przez samorząd, ale również przez samych mieszkańców. Zgodnie z Prawem Wodnym - obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych na własnej działce. W związku z powyższym samorząd nadarzyński wychodząc naprzeciw mieszkańcom, umożliwia realizację tego zadania i chce zachęcić mieszkańców gminy Nadarzyn do gromadzenia i zagospodarowywania wód opadowych.

Zgodnie z Uchwałą w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych z budżetu Gminy Nadarzyn na dofinansowanie zadań służących ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania – dotacja stanowić będzie 50 % kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 3000 zł na jedną nieruchomość.

Kosztami kwalifikowanymi będą:

  • zakup i montaż elementów studni betonowej lub z tworzywa, min: żelbetonowych kręgów, betonowej zwężki, studzienki drenarskiej, skrzynki, tunelu lub komory rozsączającej z elementami łączącymi, łapacza zanieczyszczeń, wpustu do urządzenia zrzutowego, żwiru płukanego do drenażu, geowłókniny filtracyjnej, zestawu akcesoriów przyłączeniowych, centrali deszczowych, filtrów i zbieraczy wody deszczowej, urządzeń do poboru wody do nawadniania i powtórnego wykorzystania, instalacji elektrycznej i sterującej z niezbędnymi zabezpieczeniami – w przypadku urządzeń retencyjno-rozsączających;
  • zakup i montaż agrowłókniny, folii PVC lub EPDM, podłoża drenażowego i filtracyjnego, filtra, pompy, łapacza zanieczyszczeń, wpustu do urządzenia zrzutowego, zestawu akcesoriów przyłączeniowych, centrali deszczowych, zbieracza wody deszczowej – w przypadku oczek wodnych o charakterze retencyjnym oraz otwartych zbiorników retencyjnych i retencyjno-filtracyjnych;
  • zakup i montaż pojemnika na deszczówkę, zbiornika podziemnego na deszczówkę, rury wznoszącej, filtra do wody, centrali deszczowych, zestawu akcesoriów przyłączeniowych, pokrywy z zamknięciem, instalacji elektrycznej i sterującej z niezbędnymi zabezpieczeniami – w przypadku zamkniętych systemów ogrodowych na wodę deszczową;
  • zakup i montaż gotowych nawierzchni trawiastych, kratek trawnikowych, kruszonego kamienia, żwiru, betonowych płyt ażurowych, kostki granitowej, kostki farmerskiej, geowłókniny, tłucznia lub pospółki, podsypki piaskowej – w przypadku nawierzchni przepuszczalnych ścieżek i podjazdów.

Jeżeli Uchwała zostanie przyjęta bez uwag w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Warszawie oraz w nadzorze prawnym u Wojewody Mazowieckiego, bezzwłocznie poinformujemy Państwa o możliwości składania wniosków.

Wnioski będzie można składać do 30 czerwca b.r. Dotacje udzielane będą do wysokości środków finansowych zarezerwowanych na ten cel w budżecie Gminy w danym roku budżetowym.

Banery

Kontakt

Dane kontaktowe

tel. 22 729 81 85
fax 22 729 81 75
e-mail: gmina@nadarzyn.pl

Lokalizacja

Gmina Nadarzyn
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn

Godziny otwarcia urzędu

Godziny pracy Urzędu Gminy

pon.: 09:00 - 18:00
wt.-czw.: 08:00 - 16:00
pt.: 08:00 - 15:00

Godziny pracy Kasy

Kasa czynna w następujących godzinach:

poniedziałek 9.00 - 17.00
wtorek 10.00 - 15.00
środa 8.00 - 15.00
czwartek 10.00 - 15.00
piątek 8.00 - 14.00