Urząd Gminy w Nadarzynie

Projekt grobowca szczątków ludzkich znalezionych podczas modernizacji trasy katowickiej

W marcu 2017 roku w Nadarzynie podczas nadzoru archeologicznego nad pracami budowlanymi prowadzonymi w związku z modernizacją drogi krajowej E8 do parametrów drogi szybkiego ruchu S8 w trakcie rozbiórki muru okalającego dawny park przykościelny, w fundamentach znalezione zostały wmurowane ludzkie szczątki oraz pojedyncze znaleziska w ziemi. Prace zostały wstrzymane, a teren został objęty śledztwem prokuratorskim. W jego trakcie, na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie przeprowadzono badania geofizyczne, mające na celu określenie wieku oraz rodzaju znalezisk. Prace te potwierdziły przypuszczenie o istnieniu w tym miejscu cmentarza przykościelnego, którego chronologia została wstępnie określona na XVII – XIX wiek. Przeprowadzone zostały archeologiczne, ratownicze badania wykopaliskowe. Znalezione szczątki zostały ekshumowane i po nabożeństwie żałobnym odprawionym 22 września 2017 r. na nadarzyńskim cmentarzu przez ks. Andrzeja Wieczorka proboszcza miejscowej parafii pochowane we wspólnym, symbolicznym grobie.

 

Poniżej projekt grobowca przeniesionych szczątków, który powstanie na wiosnę 2018 r. Inwestorem jest Parafia pw. św. Klemensa w Nadarzynie oraz Gmina Nadarzyn.

 

Ponadto Gmina Nadarzyn podejmuje działania, aby znalezione artefakty były eksponowane w Izbie Tradycji znajdującej się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie.

 

Więcej o wykopaliskach w październikowym numerze Wiadomości Nadarzyńskich (str. 11) https://www.nadarzyn.pl/plik,6597,wn10-2017-pdf.pdf

Powrót

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.