Urząd Gminy w Nadarzynie

73 rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Siedemdziesiąt trzy lata temu 1 sierpnia o godzinie 17:00 rozpoczęła się trwająca przeszło dwa miesiące heroiczna walka Powstańczej Warszawy. Słabo uzbrojone, osamotnione oddziały powstańców desperacko walczyły z przeważającymi i lepiej wyposażonymi siłami niemieckimi. Według różnych danych, w trakcie powstania zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, około 20 tys. osób zostało rannych, a 15 tys. trafiło do niewoli. W wyniku walk, bombardowań, a później systematycznego niszczenia stolica została niemal zrównana z ziemią. Zniszczono zarówno kamienice mieszkalne jak i bezcenne zabytki, miejsca o wartości kulturowej i duchowej. Powstanie zakończyło się kapitulacją w dniu 3 października 1944 roku.
- Chciałbym przypomnieć o zbliżającej się rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia - to jedna z ważniejszych dat w naszej historii. Symboliczna – podkreśla wójt gminy Janusz Grzyb. - Słuchając syren o godz. 17.00, godzinie „W”, zatrzymajmy się na chwilę w naszym codziennym zabieganiu, oddając hołd tym wszystkim, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.
W ramach oddania hołdu Powstańczej Warszawie o godzinie 16:45 na placu Poniatowskiego odbędzie się apel przygotowany przez Nadarzyński Szczep Wataha im. Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 17:00 uczcimy pamięć poległych minutą ciszy. Zapraszamy do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych i do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, a poświęconej tej tematyce.

Powrót

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.