Urząd Gminy w Nadarzynie

Nasz Wójt odznaczony Orderem św. Stanisława

W niedzielne popołudnie, 7 maja 2017 r. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie miała miejsce uroczystość Inwestytury Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Decyzją Wielkiej Narodowej Kapituły Order św. Stanisława III Klasy otrzymał Janusz Grzyb Wójt Gminy Nadarzyn, ponadto Order I Klasy Wielką Wstęgę otrzymała Orkiestra OSP Nadarzyn.
Order św. Stanisława został ustanowiony 7 maja, zaś jego pierwsze insygnia wręczył Stanisław August Poniatowski po uroczystej Mszy w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu 8 maja 1765 roku.
Z. Dunin – Wilczyński „Order św. Stanisława w Rzeczpospolitej 1765-2015. Księga pamiątkowa 250 rocznica orderu św. Stanisława”.
"Order Świętego Stanisława jest zorganizowaną społecznością Dam i Kawalerów, zjednoczonych patronatem św. Stanisława BM w służbie Ojczyźnie oraz ludziom potrzebującym różnorakiej pomocy i wsparcia. Jako znak zaszczytny jest formą indywidualnego uhonorowania szczególnych zasług cywilnych bądź wojskowych, natomiast jako zrzeszenie osób działa w interesie narodu i państwa polskiego, kontynuując tradycję i wartości przypisane Orderowi Świętego Stanisława przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W dążeniu do realizacji celów i zadań, Order kieruje się etosem rycerskim oraz przestrzega chrześcijańskich pryncypiów, stwarzając równocześnie przestrzeń na zbliżenie do siebie przedstawicieli różnych kultur i narodów. Wejście w sferę Orderu Świętego Stanisława zależy od praktycznych działań i stopnia patriotycznego zaangażowania kandydata w najróżniejszych obszarach ludzkiej aktywności."
Źródło: Art. 1. Konstytucji Orderu Świętego Stanisława.
Więcej na stronie Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława w Polsce:
http://wkoss.pl/index.php/historia
foto. archiwum Kapituły Orderu św. Stanisława.

Powrót

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.