Urząd Gminy w Nadarzynie

 • -
 • -
 • -
 • -

Uczniowie z Kostowca zwiedzali „Niewidzialną wystawę”

W środę, 27 maja uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Kostowcu pojechali na wycieczkę do Warszawy podczas, której zwiedzali "Niewidzialną wystawę".

Za sprawą tej wyjątkowej interaktywnej ekspozycji uczniowie odbyli niezwykle ciekawą podróż do świata ciemności. Każdy mógł sprawdzić, jak poradzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku, korzystając wyłącznie z pozostałych zmysłów: słuchu, węchu, dotyku... Przewodnikami po wystawie były osoby niewidome lub niedowidzące.

Uczniowie podczas podróży do niewidzialnego świata, mieli okazję poznać nie tylko trudności z jakimi spotykają się osoby niewidome, ale również przekonać się, że nawet w ciemności świat może być piękny.

Pod opieką niewidomych przewodników młodzież zwiedzała specjalnie wyposażone i zupełnie zacienione pomieszczenia. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwoliła zapomnieć, że jesteśmy na wystawie... Mieliśmy okazję sprawdzić jak poruszać się nie wykorzystując wzroku po ulicy w miejskim zgiełku lub jak zapłacić za cukierki. Zwiedzaliśmy galerię sztuki, byliśmy w pachnącym lesie, poruszaliśmy się również po mieszkaniu - kuchni, łazience wszystko w całkowitych ciemnościach. Widzieliśmy mówiący zegarek, maszynę do pisania brajlem, kalkulator dla niewidomych i wiele jeszcze innych przedmiotów codziennego użytku. Była to wyprawa pełna wrażeń i emocji! Ta godzina bycia niewidomym otworzyła nam oczy! Na zawsze odmieniła nasze życie!

Zofia Wilamowska

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-29
 • -
 • -
 • -
 • -

Finały Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej

W środę, 27 maja w Siedlcach zakończyły się Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w drużynowym tenisie stołowym szkół gimnazjalnych. Reprezentacja Nadarzyńskiego Gimnazjum może mówić o ogromnym pechu. Należące do ścisłej czołówki faworytów tej imprezy drużyny z naszej szkoły pojechały do Siedlec bez swoich liderów.

W ekipie chłopców zabrakło Patryka Bożka, który uległ wypadkowi drogowemu i doznał poważnego złamania kości piszczelowej. U dziewcząt zabrakło Wiktorii Ziemkiewicz, która w tym czasie wystartowała w Cetniewie w Reprezentacji Polski na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetek. Pomimo tego dziewczęta były o krok od medalu zajmując niestety 4 miejsce (w składzie Weronika Bożek i Klaudia Jagodzińska).

Chłopcy w składzie Piotr Mucha i Daniel Budzik zajęli miejsce 12 (na 16 startujących ekip). Od piątku w Siedlcach rywalizować będą nasze siatkarki, które też niestety pojadą bez kilku kontuzjowanych i chorych koleżanek.

Dariusz Zwoliński

foto GLKS – Weronika Bożek

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-29

Polonez Gimnazjalny 2015 - nowy film iTV Nadarzyn

Poloneza czas zacząć!

Tradycyjny taniec rozpoczynający tegoroczny Bal Gimnazjalny w Nadarzynie już w sieci. Zapraszamy do obejrzenia.

http://www.nadarzyn.pl/127,itv-nadarzyn.html

 

Gmina Nadarzyn w Radiu Mazowsze

W dniu 29 maja 2015 r. na antenie Radia Mazowsze( częstotliwość 106,4 fm w województwie mazowieckim) zostanie wyemitowana  relacja z obchodów 25 lecia samorządności w Gminie Nadarzyn. Zapraszamy do wysłuchania audycji w piątek o godz. 14.15, powtórka audycji godz. 16.15 i 22.15.

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-28

Szkoła Podstawowa w Woli Krakowiańskiej

Zapraszamy na Święto Rodziny w Szkole Podstawowej im. bł. ks. B. Markiewicza w Woli Krakowiańskiej

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-28
 • for. arch. szkoły
 • -

Absolutorium dla Wójta - VIII Sesja Rady Gminy Nadarzyn

W środę, 27 maja 2015r. podczas VIII Sesji Rady Gminnej została podjęta uchwała w sprawie udzielenia absolutorium za 2014 rok dla wójta Gminy Nadarzyn Janusza Grzyba. Po przedstawieniu sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2014 rok oraz sprawozdania z działalności za 2014 rok, a także po analizie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie sprawozdań na wniosek Komisji Rewizyjnej i po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji  Gospodarczej i Budżetowej – Wójt Gminy Nadarzyn uzyskał absolutorium Rady Gminy Nadarzyn. Sam budżet otrzymał też pozytywną opinię RIO. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego Wójta w 2014 roku.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-28

Gminny konkurs fotograficzny - wyniki

Z okazji obchodów 25 - lecia samorządu terytorialnego zorganizowano konkurs fotograficzny, szczegóły dotyczące rozstrzygnięcia konkursu znajdują się w załączniku poniżej:

Gmina Nadarzyn w wolnej Polsce

Odrodzenie samorządu terytorialnego w Polsce, po ponad 50 latach przerwy, było możliwe dzięki uchwaleniu przez sejm „kontraktowy” 8 marca 1990 roku ustawy o samorządzie gminnym.

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do organów władzy lokalnej. Odżyła skrępowana dotąd lokalna inicjatywa.

Obecny obraz Gminy Nadarzyn  jest wynikiem pracy i działalności wielu osób, zaangażowanych w jej rozwój, zarówno związanych bezpośrednio z samorządem jak i działających społecznie na rzecz naszej Małej Ojczyzny.

Zapraszamy do prezentacji poniżej:

Prezentacja - 25-lecie samorządu w Gminie Nadarzyn

 • -
 • -

Obchody Dnia Strażaka w Młochowie

W sobotę 23 maja br. miały miejsce uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Rozpoczęły się one Mszą św. polową odprawioną w młochowskim parku w intencji strażaków. Przewodniczył jej Ks. Józef Ślusarczyk – proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła. Następnie oddziały strażaków OSP Nadarzyn i OSP Młochów pod przewodnictwem Orkiestry OSP Nadarzyn przemaszerowały pod siedzibę młochowskiej jednostki. Tutaj nastąpiło poświęcenie figury św. Floriana – patrona strażaków oraz nowych garaży, po czym miał miejsce uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia najbardziej zasłużonym druhom.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-26
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Chłopcy z rusieckiej podstawówki na „6” w Turnieju Piłki Nożnej

W minioną sobotę, 23 maja 2015 roku Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza "Mazovia" zorganizowało turniej piłki nożnej dla chłopców szkół podstawowych reprezentujących gminy zrzeszone w tym stowarzyszeniu.

Młodzi piłkarze spotkali się na obiektach sportowych przy Zespole Szkół w Żółwinie - gmina Brwinów. Gminę Nadarzyn reprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ruścu pod opieką Jacka Nowocienia.

W końcowej klasyfikacji nasi reprezentanci uplasowali się na miejscu szóstym.

Dziękujemy za udział.

Wiesław Iwaniuk - koordynator sportu

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-26
 • fot. arch. Ojcowie na start
 • fot. arch. LottoPoland Bike Marathon

Kolarski Weekend

Przed nami kolarski weekend w Gminie Nadarzyn. 30 maja br. zapraszamy na wyścig rowerowy ,,Ojcowie na start’’, a 31 maja (niedziela)br. zachęcamy do wzięcia udziału w LOTTO Poland Bike Marathon. Szczegóły poniżej:
 

Wyścig rowerowy „Ojcowie na start!” – po raz kolejny

W 30 maja br., w Nadarzynie koło Warszawy odbędzie się rodzinny wyścig rowerowy “Ojcowie na start”. W ubiegłym roku zawody cieszyły się ogromną popularnością, wzięło w nich udział ponad 400 rowerzystów i drugie tyle uczestniczyło w pikniku rodzinnym.

Trasa przebiegać będzie podobnie jak rok temu, w rejonie podwarszawskim, ścieżkami Lasów Młochowskich i liczyć będzie 7 km. Start i meta wyścigu na stadionie GOS w Nadarzynie.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. piknik rodzinny i “mini wyścig” najmłodszych uczestników na rowerkach biegowych, rowerkach trzykołowych i hulajnogach. Wszystkie dzieci biorące udział w wyścigu “Ojcowie na start” otrzymają nagrody. Organizatorzy medalem udekorują także najmłodszego uczestnika oraz najliczniejszą rodzinę startującą w zawodach.

W tym wyścigu nie ma przegranych - mówi Grzegorz Świderski ze Stowarzyszenia Rodziców “Na Fali”, które jest organizatorem wiosennych edycji zawodów. - Wyścig “Ojcowie na start”  odbywa się już po raz siódmy i cieszy się coraz większą popularnością - dodaje. - Rodzinne i w dodatku aktywne spędzanie czasu - to założenia wyścigu. Podobnie jak propagowanie ojcostwa. Dlatego wszyscy wygrywają, bo zwycięstwem jest już zdrowo i aktywnie wspólnie spędzony czas - mówi.  Do ścigania się na rowerach organizatorzy zapraszają jednak nie tylko ojców z dziećmi, ale całe rodziny, także mamy. - Zależy nam bardzo na aktywizowaniu całych rodzin, a zwłaszcza ojców, którym na co dzień najbardziej brakuje czasu na spędzanie go z dziećmi - mówi Świderski.

Rejestracja uczestników już ruszyła i odbywa się na stronie internetowej zawodów - www.ojcowienastart.pl . Start wyścigu w sobotę  30 maja o godz. 11.30. Od 9.30 biuro zawodów. Dla tych, którzy zapiszą się przez Internet opłata online wyniesie zaledwie 10 zł od całej rodziny. Ci którzy będą chcieli się dopisać na miejscu zapłacą już więcej - 20 zł.

Nagrody i medale przypadną wszystkim dzieciom startującym w wyścigu, ale organizatorzy w tym roku nagrodzą także najliczniej reprezentowane przedszkole. Nowością będzie specjalna kategoria wiekowa dla przedszkolaków. Wszystkich zaś kategorii wiekowych będzie 5.

Dla uczestników zawodów oraz pikniku rodzinnego organizatorzy przygotowali także ciekawe spotkanie z osobami na co dzień zajmującymi się sportem i wychowaniem. O wychowaniu przez sport, zdrowej rywalizacji rozmawiać będzie m.in. znany piłkarz oraz doświadczeni wychowawcy.

Wyścig rowerowy “Ojcowie na start” to zachęta do aktywnego rodzicielstwa i budowania relacji w rodzinie oraz promowanie zdrowego stylu życia. Organizatorzy zachęcają do udziału i zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej zabawy w sobotę 30 maja do Nadarzyna.

 Rejestracja i szczegóły uczestnictwa w wyścigu na stronie internetowej: www.ojcowienastart.pl

Informacje organizacyjne:
Miejsce: Stadion GOS w Nadarzynie - ul. Żółwińska 20
Rejestracja online: http://ojcowienastart.pl/
Rejestracja w dniu wyścigu od godz. 9:30 - 11:15,
Start wyścigu - godz. 11:30.
12.40 – zamknięcie trasy
12.50 - Mini Wyścig
12.00 – 14.00 rodzinny piknik: grill w rodzinnych cenach i moc atrakcji dla dzieci
13.30 – „Wychowanie i sport” – panel dyskusyjny
14.10 – dekoracja zwycięzców we wszystkich kategoriach i rozdanie nagród


Opłata startowa: 10 zł od całej rodziny, płatna online (zalecana) lub 20 zł płatna na miejscu
Start i meta - Stadion GOS w Nadarzynie
Trasa: 7 km ścieżkami Lasów Młochowskich
Uwaga dla wszystkich zawodników : wymagany kask
Na miejscu - piknik rodzinny i mała gastronomia

Stowarzyszenie Rodziców “Na Fali”
Grzegorz Świderski tel. 601 350 600
Kaja Kotlarz tel. 509 866 881
kontakt@nafali.org.pl
http://nafali.org.pl/

 

LOTTO Poland Bike Marathon: kierunek - Nadarzyn

Kolarski peleton Poland Bike obiera kierunek na Nadarzyn. To pełna uroku gmina znajdująca się zaledwie 20 km od Warszawy. W niedzielę 31 maja Nadarzyn będzie gospodarzem piątego etapu tegorocznego LOTTO Poland Bike Marathon, organizowanego przez Grzegorza Wajsa cyklu wyścigów amatorów na rowerach górskich. Nadarzyn trzeci raz z rzędu znajdzie się na mapie Poland Bike. Kolorowe Miasteczko Poland Bike z Biurem Zawodów, startem i metą wyścigów zostanie zlokalizowane, tak jak przed rokiem, w przepięknym Parku Pałacowym w Młochowie.

- Wystartować może każdy, wystarczy mieć rower i kask - mówi Grzegorz Wajs, organizator LOTTO Poland Bike Marathon. - Gmina Nadarzyn stawia na sport i rowerową rekreację. Wracamy tu z wielką przyjemnością. Nadarzyńska trasa w Lesie Młochowskim powinna przypaść do gustu kolarskim maratończykom. Jest stosunkowo łatwa i bardzo przyjemna. Absolutnie do przejechania dla każdego. Zapraszam całe rodziny do Parku Pałacowego w Młochowie w gminie Nadarzyn 31 maja!

Rywalizacja odbędzie się na trzech dystansach: MAX (48 km), MINI (27 km) oraz FAN (7,5 km - dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, otwarte mistrzostwa Nadarzyna w kolarstwie górskim). Na terenie Miasteczka Poland Bike swoje wyścigi Mini Cross będą mieli też najmłodsi w wieku 2-4 i 5-6 lat.

V etap LOTTO Poland Bike Marathon 2015 w Nadarzynie jest organizowany przy ścisłej współpracy z Urzędem Gminy Nadarzyn.

BIURO ZAWODÓW
Park Pałacowy w Młochowie (Miasteczko Poland Bike, ul. Markiewicza) – 30 maja (sobota) godz. 17.00-20.00 oraz 31 maja (niedziela) godz. 8.30-11.00 (dystans FAN) i godz. 8.30-12.00 (dystanse MINI i MAX)

PROGRAM ZAWODÓW
8.30-11.00 - zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
8.30-12.00 - zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI i MAX)
9.00-10.30 - zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
10.45 - start Mini Cross (2-4 i 5-6 lat) na terenie Miasteczka Poland Bike
11.10 - ustawianie zawodników na starcie dystansu FAN (sektor I - rocznik 2001-2004, sektor II - rocznik 2005-2008)
11.15 - start dystansu FAN (7,5 km)
12.20 - ustawianie zawodników w sektorach (I-X) na starcie dystansów MAX i MINI
12.30 - start dystansów MAX (48 km) i MINI (27 km)
13.00 - dekoracja dystansów FAN i Mini Cross oraz losowanie nagród dla uczestników
15.30 - dekoracja dystansów MINI i MAX oraz losowanie nagród dla uczestników

DODATKOWE INFORMACJE
Podczas maratonu będzie funkcjonował elektroniczny system pomiaru czasu (start i meta) oraz na trasie kontrolna mata elektronicznego pomiaru czasu. Po zakończeniu zawodów zawodnicy otrzymają swój wynik SMSem (warunek - przy rejestracji należy podać nr telefonu komórkowego). W Miasteczku Poland Bike będzie można skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego firm OLSH i Beat Bike (regulacje sprzętu, hamulce, przerzutki, wymiana dętek, serwis postartowy). Dla wszystkich uczestników maratonu bufety na trasie i w Miasteczku Poland Bike („kolarski makaron”, ciasta, ciasteczka, owoce, batony, napoje, izotoniki itp.). Dla dzieci – Chatka Małolatka (malowanie buziek, zajęcia i zabawy plastyczne, edukacyjne i integracyjne konkursy pod okiem wyspecjalizowanych animatorów).

Więcej na:
www.polandbike.pl
www.facebook.com/Poland.Bike.Marathon

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-26

Zawiadomienie o zwołaniu Sesji Rady Gminy Nadarzyn

Zapraszamy na VIII Sesję Rady Gminy Nadarzyn, która odbędzie się w dniu 27 maja 2015 r. /środa/ o godz. 14:00 w Urzędzie Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24 - sala konferencyjna /I piętro/. Informacja o zwołaniu sesji oraz projekty uchwał dostępne poniżej:
http://bip.nadarzyn.pl/88,zawiadomienia-o-zwolaniu-sesji.html?wiecej=1771

Uwaga Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie 5 czerwca nieczynny

Informujemy, że dnia 5.06.2015r. (piątek) dyżur pełni w godz. 8.00:18:00

Ośrodek Zdrowia w Młochowie, ul. Mazowiecka 5a tel. 22 729-91-46

Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie będzie nieczynny!

 

W dni powszednie w godzinach 18.00-8.00 oraz całodobowo w niedziele i dni wolne od pracy stacjonarna i wyjazdowa pomoc lekarsko-pielęgniarska w Pruszkowie ul. Armii Krajowej 2/4

tel. 22 758-67-14

(na wprost wejścia głównego do szpitala)

 

Marzena Nowicka

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-25

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-25
 • fot. arch. BPGN
 • fot. arch. BPGN

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że planowane są przerwy w dostawie prądu w Gminie Nadarzyn.

Szczegóły w załączniku.

Jednocześnie przypominamy: zgłaszanie awarii i uszkodzeń oraz bieżące informacje o awariach i pracach planowych - tel. 991

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-22
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Gżegżółka ma duży brzuch – wyniki konkursu ortograficznego

W środę, 20 maja w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kostowcu odbył się finał XIV Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „Gżegżółka ma duży brzuch” dla klas II i III.
W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Nadarzyn. Finałowe dyktando pisało 20 laureatów eliminacji szkolnych; po 4 z każdej placówki.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac wyłoniła Mistrzów Ortografii:
 

I miejsce – Ula Wąsiewicz (SP Kostowiec)
II miejsce - Weronika Niezgoda (SP Wola Krakowiańska)
III miejsce – Samuel Iroko (SP Młochów)

Monika Pleban, koordynator konkursu
Gratulujemy finalistom

Tekst finałowego dyktanda:

"Stary zegar z wahadłem wskazywał godzinę szóstą pięćdziesiąt sześć. Król Jerzy obudził się w paskudnym humorze. Śniło mu się, że przerażający potwór porwał jego ukochaną córunię Rózię. Szybko włożył żółciutkie bambosze w prążki i z wrzaskiem wypadł na korytarz. Za nim podążyła zatrwożona służba. Nikt nie wiedział, cóż to się wydarzyło. Zapanował harmider i kompletny chaos. Ze ścian osunęły się portrety przodków. Z półek pospadały chińskie filiżanki i hiszpańskie talerzyki.

Władca z rozmachem otworzył skrzypiące drzwi do pokoju księżniczki. Odetchnął z ulgą. Córeczka siedziała na środku pokoju po turecku i słuchała muzyki poważnej."

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-22
 • -

Gra terenowa – Park w Młochowie

Dzieci i młodzież w wieku 7-17 lat zapraszamy w najbliższą sobotę, 23 maja do udziału w „Grze terenowej” na terenie Parku w Młochowie. Zabawa zaczyna się o godzinie 16.30.

Dla zwycięzców organizator - Świetlica NOK w Młochowie przewidział ciekawe nagrody, a dla wszystkich uczestników będzie PIZZA!
Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się z regulaminem „Gry Terenowej” (szczegóły na stronie www.nok.pl, w zakładce świetlica Młochów) oraz wypełnienie stosownego oświadczenia. Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Świetlicy NOK w Młochowie ul. Mazowiecka 3, do dnia 22 maja do godziny 19.30 lub pod nr tel. 22 729 91 44.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-22

Inwentaryzacja wyrobów azbestowych

Urząd Gminy Nadarzyn informuje, że do końca maja 2015 r. na terenie Gminy Nadarzyn będzie przeprowadzana inwentaryzacja wyrobów azbestowych (głownie pokryć dachów eternitem). Inwentaryzacja będzie wykonywana przez mających upoważnienie Wójta Gminy Nadarzyn pracowników firmy WGS84 Polska Sp. z o. o., wyposażonych w stosowne identyfikatory.
Osoby przeprowadzające kontrolę będą upoważnione do wejścia na teren posesji, na której znajdują się wyroby azbestowe, a także do wykonywania dokuZdjęcie użytkownika Gmina Nadarzyn.mentacji fotograficznej oraz do przeprowadzenia rozmów z właścicielami tych posesji w celu uzyskania stosownych wyjaśnień.
Planowane prace inwentaryzacyjne są kontynuacją podobnych prac przeprowadzonych w 2009 r. i mają na celu zaktualizowanie ilości i ocenę stanu wyrobów zawierając
ych azbest na terenie Gminy Nadarzyn. Prace te są prowadzone w ramach realizacji zadania współfinansowanego ze środków Ministerstwa Gospodarki, wynikającego z przyjętego „Programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009 – 2032”.

Krzysztof Pietrzykowski
Inspektor ds. Ochrony Środowiska

 
 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-20
 • -
 • -
 • -

Święto Przedszkolaka w Woli Krakowiańskiej

Dnia 19 kwietnia z wielką pompą odbyło się w Szkole Podstawowej imienia bł. ks. Bronisława Markiewicza w Woli Krakowiańskiej pierwsze Święto Przedszkolaka. Władze szkoły oraz uczniowie zaprosili na tę imprezę wszystkich przyszłych pierwszoklasistów wraz ze swoimi rodzinami. Mile widziani byli również pozostali goście, którzy nas tego dnia odwiedzili. Całe przedsięwzięcie odbywało się nie tylko w budynku szkoły, ale także na placu zabaw. Ideą wydarzenia było otwarcie podwojów naszej szkoły dla przyszłych uczniów.

Całą imprezę uroczyście otworzyła Pani Dyrektor, która przywitała gorąco wszystkich gości i zapoznała z czekającymi na nich atrakcjami, których było niemało!

Uczestnicy naszego święta mogli wziąć udział w szeregu zabaw animacyjnych, które przeprowadziła z nimi profesjonalna grupa eventowa. Nasze pociechy wybrały się na wycieczkę „pociągiem” po całej szkole oraz poznawały tajemnice tanecznych choreografii. Dzięki malowaniu twarzy każde z dzieci zamieniło się  w ulubioną postać z bajki. Goście dostali również specjalne, kolorowe balony, z których mogli wyczarować najróżniejsze zwierzęta. Ponadto starsi uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów pyszne i zdrowe koktajle owocowe, które powstały w ramach tradycyjnych już warsztatów kulinarnych pod kierunkiem naszych nauczycieli. Napoje bardzo wszystkim smakowały. Kadra pedagogiczna zadbała również o rozwój poprzez sztukę. Dzięki różnorodnym zabawom plastycznym powstało mnóstwo ciekawych prac. Oczywiście nie mogło obejść się bez sprawności fizycznej. Wspólne zabawy sportowe sprawiły, że dzieci świetnie się zintegrowały i dobrze bawiły się w swoim towarzystwie. A o to nam przecież chodziło :) Największym zainteresowaniem cieszyła się chyba jednak wata cukrowa, którą przyrządzaliśmy na miejscu.

Pierwsze Święto Przedszkolaka okazało się naprawdę wspaniałym wydarzeniem i my, nauczyciele, mamy ogromną nadzieję, że stanie się ono cykliczną zabawą na stałe wpisaną do naszych szkolnych wydarzeń.

Dziękujemy za przybycie i do zobaczenia za rok!

Marta Rudnicka, nauczyciel j. polskiego

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-19
 • fot. Akademickie Mistrzynie Polski od lewej Klaudia,...
  fot. Akademickie Mistrzynie Polski od lewej Klaudia, Magda, Ala i Ada
 • fot. Klaudia Kusińska
  fot. Klaudia Kusińska

Sukcesy rodzimych pingpongistów

GLKS Wanzl Scania Nadarzyn brązowym medalistą ekstraklasy kobiet. Mikołaj Kiciński vice-Mistrzem Polski Młodzików, a nadarzyńscy studenci medalistami Drużynowych Akademickich Mistrzostw Polski. Reprezentujący naszą gminę tenisiści stołowi zdobywają kolejne medale.

Tenisistki stołowe GLKS Wanzl Scania Nadarzyn walczyły do końca o finał ekstraklasy kobiet. W rewanżowym spotkaniu z KTS Zamek Tarnobrzeg w przysłowiowej "Jaskini Lwa" w hali, w której za kilka dni tarnobrzeska drużyna powinna postawić kropkę nad i w finale Klubowego Pucharu Europy przegrały 2-3. W naszej drużynie bardzo dobrze kolejne spotkanie zagrała Klaudia Kusińska wracająca do gry po ciężkiej kontuzji. Tym razem popularna Kusa wygrała z Natalią Partyką i przy stanie 2-2 w meczu dzielnie walczyła o zwycięstwo z brązową medalistą Mistrzostw świata Li Qian. Drugi punkt (również na Partyce) zdobyła dla Nadarzyna Tosia Szymańska. Warto dodać, że w spotkaniu zadebiutowała w rozgrywkach ekstraklasy młoda tenisistka - uczennica II klasy Gimnazjum w Nadarzynie Wiktoria Ziemkiewicz. Tym samym GLKS Wanzl Scania Nadarzyn zdobył w swojej 12 letniej historii występów w ekstraklasie 8 medal, a drugi brązowy. Ekipa z miasta siarki tym czasem będzie kontynuowała swój marsz po 24 tytuł Mistrza Polski.

Mikołaj Kiciński vice- Mistrzem Polski Młodzików

Medal tenisistek w ekstraklasie nie był jedynym sukcesem nadarzyńskich pingpongistów w ostatnim czasie. W rozgrywanych w dniach 20-24 maja w Mistrzostwach Polski Młodzików w Luboniu Mikołaj Kiciński z GLKS Wanzl Scania Nadarzyn wywalczył srebrny medal w grze podwójnej . W grze singlowej popularny “Kiciuś” zajął V miejsce ulegając jedynie w ćwierćfinale późniejszemu Mistrzowi Kraju.

Nadarzyńscy studenci medalistami Drużynowych Akademickich Mistrzostw Polski.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie w składzie z obecnymi lub byłymi zawodniczkami i wychowankami sekcji tenisa stołowego GLKS Nadarzyn wywalczyła Akademickie Drużynowe Mistrzostwo Polski wśród pań oraz srebrny medal wśród panów. Naszym studentkom i studentom: Klaudii Kusińskiej, Monice Żbikowskiej, Adzie Szulc, Magdzie Sikorskiej, Ali Leśniak i Antoniemu Witkowskiemu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w Akademickich Mistrzostwach Europy.

Dariusz Zwoliński

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-19
 • -

Wyniki rodzinnych zawodów w dwuboju strzeleckim

„O Puchar Dyrektora GOS Nadarzyn”, które odbyły się w niedzielę, 17 maja w Nadarzynie.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-18
 • -

500 zdań polskich - wykład prof. Bralczyka

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na wykład prof. Jerzego Bralczyka pt. „500 zdań polskich”.

Wykład odbędzie się w poniedziałek, 1 czerwca o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury.

Wykład zostanie wygłoszony w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Gminy Nadarzyn.
Wstęp wolny

Współorganizatorzy:
Urząd Gminy w Nadarzynie, Nadarzyński Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Nadarzynie

Katarzyna Dombska, kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-18

Półfinał ekstraklasy kobiet w tenisie stołowym

W pierwszym meczu półfinału ekstraklasy kobiet GLKS Wanzl Scania Nadarzyn uległ drużynie KTS Zamek Tarnobrzeg 1-3. Rywalki, finalistki tegorocznych rozgrywek Klubowego Pucharu Europy dysponujące bardzo silnym i licznym składem potraktowały spotkanie z GLKS-em bardzo poważnie. W składzie "Zamku" znalazła się reprezentantka Polski chińskiego pochodzenia Li Qian, która tydzień temu zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata w grze podwójnej.
Spotkanie zaczęło się bardzo dobrze dla Nadarzyna. W meczu otwarcia Klaudia Kusińska dojść niespodziewanie pokonała 3-2 doświadczoną Czeszkę Renatę Strbikovą. Dalej już jednak wygrywały tylko przyjezdne. Rewanż w Tarnobrzegu w poniedziałek 18 maja. Początek spotkania o godzinie 17.00.

Dariusz Zwoliński

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-15

Nabór do klasy sportowej w Gimnazjum w Nadarzynie

Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie ogłasza nabór do klasy I o profilu sportowym: piłka siatkowa dziewcząt i piłka nożna chłopców.
Warunkiem przyjęcia do klasy jest: wysoka średnia na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, ocena z zachowania minimum bardzo dobra, zdanie testu sprawności fizycznej i specjalistycznej, zgoda rodziców na udział w teście sprawnościowym oraz dobry stan zdrowia.
Testy sprawności odbędą się w dniach 18 i 21 maja od godziny 18.00, zbiórka w hali przy ulicy Żółwińskiej 41 (Gimnazjum). Termin dodatkowy testu sprawności wyznaczono na środę, 27 maja o godzinie 18.00.
Więcej informacji pod numerami telefonów: piłka siatkowa 604 462 392, piłka nożna  885 260 037.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-15
 • -

„Bohaterowie bez grobów, bohaterowie bez imion”

Prace ekshumacyjne i identyfikacyjne prowadzone przez Fundację Niezłomni

Muzeum Dulag 121 zaprasza 23 maja 2015 na godz. 15. na kolejne spotkanie z cyklu „Karty Historii”. Tym razem gościem spotkania będzie Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni, który opowie o poszukiwaniach miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych.

Prelekcję pt. “Bohaterowie bez grobów, bohaterowie bez imion - poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Wyklętych. Prace ekshumacyjne i identyfikacyjne”​ wygłosi ​Wojciech Łuczak - prezes zarządu Fundacji Niezłomni. Przedstawi m.in. prace ekshumacyjne żołnierzy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, które zostały przeprowadzone we wsi Gajrowskie na Mazurach. Podczas spotkania będzie można zapoznać się z ich fotograficzną dokumentacją.

Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zajmuje się organizacją kwesty na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych oraz projektem „Niezłomny jest w Tobie”.

Akcja „Niezłomny jest w Tobie” polega na zbieraniu informacji o nieznanych miejscach pochówków Żołnierzy Wyklętych prowadzonych równolegle z apelem do potomków ofiar o przekazywanie porównawczego materiału genetycznego DNA. Celem Fundacji jest również przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz krzewienie ideałów, którymi byli wierni.

Wojciech Łuczak jest działaczem społecznym zaangażowanym w poszukiwania grobów Żołnierzy Wyklętych​. Jest wolontariuszem na powązkowskiej "Łączce" i w areszcie śledczym w Białymstoku oraz fundatorem Fundacji "Niezłomni". Osobiście prowadzi poszukiwania w ramach działań statutowych Fundacji.

Zapraszamy również, do zapoznania się z informacją opublikowaną na stronie Muzeum:

http://www.dulag121.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=383

Maciej Boenisch, Muzeum Dulag 121

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-15
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Bieg po zdrowie

We wtorek, 12 maja 2015r. na terenie Orlika w Kostowcu odbyły się Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Kostowcu w Wiosennych Biegach Przełajowych z Przeszkodami „Bieg po zdrowie”. Impreza odbyła się w ramach realizacji zagadnień programu „Trzymaj Formę”.
W zawodach wzięło udział 93 uczniów Szkoły Podstawowej z klas 0-I-II-III oraz IV-V-VI. Dzieci rywalizowały ze sobą w kategorii dziewcząt i chłopców dla każdej klasy osobno. Dla klas młodszych został wytyczony tor z przeszkodami, bieg przełajowy, skok przez rzekę, pokonanie przeszkody ze zeskok w głąb, pajęczyna zwinnościowa, skok przez skrzynie na dystansie 200m. Dzieci starsze miały wytyczoną trasę w lesie wykorzystując naturalne przeszkody terenowe.  Klasy IV i V biegły na dystansie 400 m, a klasa VI na dystansie 800m.  
Serdeczne podziękowania należą się Radzie Rodziców za pomoc w organizacji imprezy oraz zorganizowanie poczęstunku i ogniska.

Marcin Mlekicki – nauczyciel w-f

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-15
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kostowiecki Rajd Rowerowy Szlakiem Historii

Szkoła Podstawowa z Kostowca zorganizowała „I Kostowiecki Rajd Rowerowy Szlakiem Historii” 12.05.2015r. z okazji 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. W rajdzie wzięło udział 20 uczniów koła historycznego oraz szkolnego koła LOK w Kostowcu pod opieką nauczycieli: Macieja Szmela i Marcina Mlekickiego.

Rajd wystartował sprzed Szkoły w Kostowcu. Pierwszym punktem rajdu było odwiedzenie mogiły nieznanego żołnierza w kostowieckim lesie. Następnie wyruszyliśmy do lasu Młochowskiego gdzie w samym jego środku Uroczyska Młochów znajduje się mogiła kapitana Sławika. Dalej kierowaliśmy się w stronę Żabiej Woli. Tam obok Kościoła w Żelechowie odwiedziliśmy cmentarz, gdzie spoczywa wybitny polski malarz Józef Chełmoński. W drodze powrotnej wracając przez Las Młochowski zajechaliśmy pod Gajówkę Grabów. Po krótkim odpoczynku wróciliśmy już prosto do szkoły. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział. Przejechaliśmy w sumie około 18 km.

Do zobaczenia za rok!

Nauczyciel SP w Kostowcu Marcin Mlekicki

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-15

Informacja

Informujemy mieszkańców o  możliwości wnoszenia uwag i wniosków do projektowanych organizacji ruchu na ul. Żółwińskiej w Nadarzynie.

Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu do dnia 21.05.2015 r.

Referat Inwestycji

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-14

ul. Żółwińska

Informacja

Po ponownym zapoznaniu się z uwagami mieszkańców, informujemy o  możliwości wnoszenia uwag i wniosków do projektowanych organizacji ruchu na ul. Górnej w Ruścu.

Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu do dnia 21.05.2015 r.

Referat Inwestycji

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-14

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że planowane są przerwy w dostawie prądu w Gminie Nadarzyn, szczegóły w załączniku poniżej

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-14

LOTTO Poland Bike Marathon: kierunek - Nadarzyn

Kolarski peleton Poland Bike obiera kierunek na Nadarzyn. To pełna uroku gmina znajdująca się zaledwie 20 km od Warszawy. W niedzielę 31 maja Nadarzyn będzie gospodarzem piątego etapu tegorocznego LOTTO Poland Bike Marathon, organizowanego przez Grzegorza Wajsa cyklu wyścigów amatorów na rowerach górskich. Nadarzyn trzeci raz z rzędu znajdzie się na mapie Poland Bike. Kolorowe, kolarskie Miasteczko Poland Bike z Biurem Zawodów, startem i metą wyścigów zostanie zlokalizowane, tak jak przed rokiem, w przepięknym Parku Pałacowym w Młochowie.

- Wystartować może każdy, wystarczy mieć rower i kask - mówi Grzegorz Wajs, organizator LOTTO Poland Bike Marathon. - Gmina Nadarzyn stawia na sport i rowerową rekreację. Wracamy tu z wielką przyjemnością. Nadarzyńska trasa w Lesie Młochowskim powinna przypaść do gustu kolarskim maratończykom. Jest stosunkowo łatwa i bardzo przyjemna. Absolutnie do przejechania dla każdego. Zapraszam całe rodziny do Nadarzyna 31 maja!

Rywalizacja odbędzie się na trzech dystansach: MAX (48 km), MINI (27 km) oraz FAN (7,5 km - dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, otwarte mistrzostwa Nadarzyna w kolarstwie górskim). Na terenie Miasteczka Poland Bike swoje wyścigi Mini Cross będą mieli też najmłodsi w wieku 2-4 i 5-6 lat.

V etap LOTTO Poland Bike Marathon 2015 w Nadarzynie jest organizowany przy współpracy
z Urzędem Gminy Nadarzyn.

 Mieszkańcy Gminy Nadarzyn nie wnoszą opłaty startowej!

BIURO ZAWODÓW
Park Pałacowy w Młochowie (Miasteczko Poland Bike, ul. Markiewicza) – 30 maja (sobota) godz. 17.00-20.00 oraz 31 maja (niedziela) godz. 8.30-11.00 (dystans FAN) i godz. 8.30-12.00 (dystanse MINI i MAX)

PROGRAM ZAWODÓW
8.30-11.00 - zapisy w Biurze Zawodów (dystans FAN)
8.30-12.00 - zapisy w Biurze Zawodów (dystanse MINI i MAX)
9.00-10.30 - zapisy w Chatce Małolatka (dystans Mini Cross)
10.45 - start Mini Cross (2-4 i 5-6 lat) na terenie Miasteczka Poland Bike
11.10 - ustawianie zawodników na starcie dystansu FAN (sektor I - rocznik 2001-2004, sektor II - rocznik 2005-2008)
11.15 - start dystansu FAN (7,5 km)
12.20 - ustawianie zawodników w sektorach (I-X) na starcie dystansów MAX i MINI
12.30 - start dystansów MAX (48 km) i MINI (27 km)
13.00 - dekoracja dystansów FAN i Mini Cross oraz losowanie nagród dla uczestników
15.30 - dekoracja dystansów MINI i MAX oraz losowanie nagród dla uczestników

DODATKOWE INFORMACJE
Podczas maratonu będzie funkcjonował elektroniczny system pomiaru czasu (start i meta) oraz na trasie kontrolna mata elektronicznego pomiaru czasu. Po zakończeniu zawodów zawodnicy otrzymają swój wynik SMSem (warunek - przy rejestracji należy podać nr telefonu komórkowego). W Miasteczku Poland Bike będzie można skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego firm OLSH i Beat Bike (regulacje sprzętu, hamulce, przerzutki, wymiana dętek, serwis postartowy). Dla wszystkich uczestników maratonu bufety na trasie i w Miasteczku Poland Bike („kolarski makaron”, ciasta, ciasteczka, owoce, batony, napoje, izotoniki itp.). Dla dzieci – Chatka Małolatka (malowanie buziek, zajęcia i zabawy plastyczne, edukacyjne i integracyjne konkursy pod okiem wyspecjalizowanych animatorów).

Więcej na www.polandbike.pl i www.facebook.com/Poland.Bike.Marathon

 • fot. arch. poland bike
 • fot. arch. poland bike
 • fot. arch. poland bike
 • fot. arch. poland bike
 • fot. arch. poland bike
 • fot. arch. poland bike
 • fot. arch. poland bike

Informacja Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego http://www.mazovia.pl/ekologia-i-srodowisko/odpady/plan-gospodarki-odpadami/ znajdują się informacje dotyczące prac nad przygotowaniem Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa mazowieckiego na lata 2016 – 2021 z uwzględnieniem lat 2022 – 2027 wraz z Planem Inwestycyjnym dla województwa mazowieckiego, Programem zapobiegania powstawaniu odpadów w województwie mazowieckim, Programem usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu województwa mazowieckiego oraz Prognozą oddziaływania na środowisko Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa mazowieckiego na lata 2016 – 2021 z uwzględnieniem lat 2022 - 2027.

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego zwraca się z prośbą o szczegółowe wypełnienie załączonych ankiet, zawarcie w nich wszystkich dostępnych danych i informacji oraz o współdziałanie w trakcie trwania prac nad w/w. dokumentami z pracownikami Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie lub osobami przez nich wskazanymi.

Wypełnione ankiety należy przesyłać nie później niż do dnia 29 maja 2015 r.

 • w wersji elektronicznej – na adres e-mail: wpgo@mazovia.pl
 • w wersji drukowanej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Środowiska, ul. Ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa

Krzysztof Pietrzykowski

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-12
 • -
 • -
 • -
 • -

Wyścig rowerowy „Ojcowie na start!” - ruszyły zapisy!

Stowarzyszenie Rodziców “Na Fali” zaprasza w sobotę 30 maja do Nadarzyna na rodzinny wyścig rowerowy Ojcowie na start. Rejestracja uczestników już ruszyła na stronie internetowej www.ojcowienastart.pl.

Ojcowie na start - to impreza rodzinna, wyścigi rowerowe całych rodzin, a zwłaszcza ojców z dziećmi. Zawody odbywają się już po raz 7,  towarzyszy im piknik rodzinny, mini wyścig dla maluchów oraz ciekawa dyskusja o sporcie i wychowaniu.

Zapisy odbywają się na stronie internetowej  www.ojcowienastart.pl. Opłata za udział w zawodach wynosi 10 zł od całej rodziny. Dla tych, którzy rejestrować się będą w dzień zawodów opłata wyniesie 20 zł.

Biuro zawodów - wydawanie numerów i chipów pozwalających mierzyć czas przejazdu rozpocznie się na stadionie w Nadarzynie (ul. Żólwińska 20) o godz. 9.30 i potrwa do 11.15. Start wyścigu o godz. 11.30.

Wszyscy uczestnicy zawodów muszą mieć kaski rowerowe.

Dzieci będą podzielone na kategorie wiekowe. Najmłodsza grupa to przedszkolaki. Wszystkich grup wiekowych będzie 5.

Trasa przebiegać będzie bieżnią, drogą szutrową, asfaltową i gruntową oraz ścieżkami Lasów Młochowskich. W zależności od aury możliwe są kałuże i błoto. Łączna długość trasy to ok 7,5 km.

Po zamknięciu trasy w "mini wyścigu" wystartują najmłodsi - na rowerkach biegowych, z trzema, czterema kołami i na hulajnogach.

Wszystkie dzieci uczestniczące w zawodach otrzymają nagrody. Organizatorzy nagrodzą także najliczniej reprezentowane przedszkole oraz najliczniejszą rodzinę startującą w zawodach.

Dekoracja medalami, wręczanie pucharów zwycięzcom oraz rozdanie nagród przewidywane są na godz. 14.10.

Na miejscu organizowany jest piknik rodzinny, liczne zabawy i gry dla dzieci oraz mała gastronomia.

Stowarzyszenie Rodziców "Na Fali"

fot. Bogusław Okupny

 • autor: Joanna Czarnecka

Półfinał ekstraklasy kobiet w tenisie stołowym

GLKS Nadarzyn Sekcja Tenisa Stołowego zaprasza na mecz półfinałowy play-off ekstraklasy kobiet o Drużynowe Mistrzostwo Polski Seniorek pomiędzy:

GLKS WANZL SCANIA Nadarzyn - KTS ZAMEK Tarnobrzeg

Środa 13 maja 2015 początek spotkania godzina 16.00

Hala GOS ulica Żółwińska 41 w Nadarzynie

Wstęp wolny

Dariusz Zwoliński

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-12
 • -
 • -
 • -

Parada Schumana

Jak co roku młodzież Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie uczestniczyła w Paradzie Schumana. Tegoroczne święto było częścią obchodów Europejskiego Roku Na Rzecz Rozwoju ogłoszonego przez Komisję Europejską. W kolorowej Paradzie oprócz młodzieży z Polski uczestniczyły delegacje z Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Niemiec.

Dla uczestników Parady przewidziane były rozrywki dla najmłodszych np. teatrzyk kukiełkowy, dla osób nieco starszych – np. Forum Młodych Dyplomatów. Swoje stoiska miały również różne organy europejskiej wspólnoty, takie jak Parlament Europejski, czy Komisja Europejska, które objaśniały zgromadzonym działanie instytucji. Swoje działania zaprezentowały także organizacje pomocy humanitarnej, takie jak Polska Akcja Humanitarna, Salezjański Wolontariat Misyjny, Polska Zielona Sieć, Amnesty International. Ich przedstawiciele poruszali takie tematy jak wolontariat, pomoc humanitarna, zrównoważony rozwój, czy uczciwy handel.

Paradę zorganizowała Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Impreza pierwszy raz wystartowała w 1999 roku. Zwieńczyła ona Polskie Spotkania Europejskie - cyklu wydarzeń o tematyce europejskiej, odbywających się rokrocznie na początku maja.

Gimnazjum Nadarzyn

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-12

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Woli Krakowiańskiej

Informujemy, że w okresie od 16 do 30 lipca 2015 roku, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Woli Krakowiańskiej będzie pełniła dyżur wakacyjny.

Opieką w tym czasie objęte zostaną dzieci w wieku 5-13 lat , które w roku szkolnym 2014/2015 uczęszczały do publicznych przedszkoli i szkół na terenie gminy Nadarzyn.

Zapisy odbywać się będą  od 18 do 29 maja 2015 roku w godzinach 8-14.30 w sekretariacie szkoły.

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 9.00-14.00. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Rodzice ponoszą koszty jedynie za posiłki dostarczane przez  firmę kateringową.

Warunkiem uruchomienia dyżuru w placówce  jest  zebranie  grupy  minimum 15 osób.


 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-12

Noc Muzeów w Stawisku

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1
zaprasza na NOC MUZEÓW.

16 maja 2015 w godzinach 18.00-24.00 na zwiedzających czekało będzie wiele atrakcji. Oprócz zwiedzania ekspozycji stałej dostępne będą dwie wystawy czasowe:
- "Zanim ogród stał się miastem. Dawna Podkowa w obiektywie Lilpopów i Iwaszkiewiczów"
- "Witkacowskie archiwalia ze zbiorów Muzeum w Stawisku".

W programie są także bardzo ciekawe prelekcje, pokazy archiwalnych fotografii oraz projekcja filmu dokumentalnego "Podróż do Witkacji". Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje na stronie:

http://www.stawisko.pl/

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-11
 • -
 • -

W gminie Nadarzyn Komorowski przed Dudą

Dane z zatwierdzonych przez PKW protokołów Komisji Obwodowych z terenu Gminy Nadarzyn.

Z ogólnych danych wynika, że na 9814 wszystkich osób uprawnionych do głosowania na terenie Gminy Nadarzyn, w wyborach uczestniczyło 5641 wyborców. Oznacza to, że frekwencja wyborcza na terenie gminy jak zwykle była wyższa niż średnia krajowa i wyniosła 57,48%. W wyborach prezydenckich na terenie naszej gminy oddano łącznie 5597 głosów ważnych.

Inaczej niż w wyborach ogólnopolskich, na terenie gminy Nadarzyn zdecydowanym zwycięzcą jest obecny prezydent RP Bronisław Komorowski (PO), na którego oddano łącznie 2190 ważnych głosów, co stanowi 39,13%. Na Andrzeja Dudę, kandydata PiS na naszym terenie oddano łącznie 1662 głosy ważne, czyli 29,69%. Pawła Kukiza na fotelu prezydenckim widziało 1116 wyborców z naszego terenu, czyli 19,94%.

Wyniki wyborów w obwodach

Obwód nr 1 Szkoła Podstawowa w Nadarzynie uprawnionych do głosowania było 1984 osób. Z urny wyjęto 1183 karty, głosów ważnych było 1176. Głosów nieważnych oddano 7.

W obwodzie nr 1 zdecydowanie 444 głosami wygrał kandydat PO - obecny prezydent RP, Bronisław Komorowski. O 80 głosów mniej, bo 364 otrzymał Andrzej Duda z PiS. Na Pawła Kukiza głosowało 238 osób.

Obwód nr 2 NOK uprawnionych do głosowania było 1945 osób. Z urny wyjęto 1226 kart, z czego głosów ważnych było 1215. Cztery osoby głosowały listownie. Głosów nieważnych oddano 11.

W obwodzie nr 2 zdecydowanie 546 głosami wygrał obecny prezydent RP Bronisław Komorowski. O 230 głosów mniej otrzymał Andrzej Duda, co oznacza, że na kandydata PiS głosowało 316 wyborców. Na Pawła Kukiza głosowało 196 osób.

Obwód nr 3 remiza OSP w Nadarzynie uprawnionych do głosowania było 2003 wyborców. Z urny wyjęto 1103 karty, z czego głosów ważnych było 1095. Dwie osoby głosowały listownie. Głosów nieważnych oddano 8.

W obwodzie nr 3 wygrał obecny prezydent RP Bronisław Komorowski, na którego głosowało 386 wyborców. 359 głosów otrzymał kandydat PiS na prezydenta, Andrzej Duda. Na Pawła Kukiza głosowały 234 osoby.

Obwód nr 4 Szkoła Podstawowa w Ruścu uprawnionych do głosowania było 1790 osób. Z urny wyjęto 1008 kart, a głosów ważnych było 999. Głosów nieważnych oddano 9.

W obwodzie nr 4 zdecydowanie, bo różnicą 182 głosów wygrał obecny prezydent RP Bronisław Komorowski, na którego głosowało 434 wyborców. Niemal o połowę mniej, bo zaledwie 252 głosy otrzymał Andrzej Duda (PiS). Tylko 27 głosów mniej otrzymał Paweł Kukiz, na którego głosowało 225 wyborców.

Obwód nr 5 Przedszkole Publiczne w Młochowie uprawnionych do głosowania było 2092 wyborców. Z urny wyjęto 1121 kart, a głosów ważnych było 1112. Głosów nieważnych oddano 9.

W obwodzie nr 5 różnica głosów nie była tak duża, jednak i tutaj wygrał kandydat z ramienia PO. Na obecnego prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego głosowało 380 wyborców. 371 głosów otrzymał Andrzej Duda z PiS. Na Pawła Kukiza głosowały 223 osoby.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-11

Otwarte spotkania czwartkowe

Fundacja Kultury Informacyjnej zaprasza na spotkanie z Joanną Jakubik i dziećmi z przedszkola „Jupik” w ramach cyklu „Autorzy dzieciom dzieci autorom”

Spotkanie odbędzie się 11 czerwca 2015, o godz. 16.30 w Centrum Edukacyjnym ul. Wiśniowa 26, w Nadarzynie.

Wstęp wolny.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-11

PILNE! DOFINANSOWANIE DLA MIESZKAŃCÓW GMINY NADARZYN

„OZE w Gminie Nadarzyn” - 100% DOFINANSOWANIE DLA MIESZKAŃCÓW GMINY NADARZYN NA SOLARY I KOŁTY NA BIOMASĘ

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło 22 750 000 euro na realizację operacji polegających na budowie mikroinstalacji prosumenckich. Od 15 maja do 01 czerwca gminy mogą dla swoich mieszkańców ubiegać się o dofinansowanie na mikroinstalacje.

GMINA PROSI WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZAMONTOWANIEM W SWOICH DOMACH PRYWATNYCH SOLARÓW  LUB  KOTŁÓW NA BIOMASĘ O PILNE DOSTARCZENIE WSKAZANYCH PONIŻEJ DOKUMENTÓW.

CZEGO DOTYCZY PROJEKT:
Mikroinstalacji prosumenckiej wykorzystującej do wytworzenia energii cieplnej odnawialne źródło energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 120 kW. Wytwarzana energia ma być przeznaczona na potrzeby własne beneficjenta. Całość projektu będzie wykonana i rozliczona do 16 października 2015 roku.

Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Rolnictwa będzie oceniać wnioski zgodnie z następującą punktacją, która jest zupełnie niezależna od gminy i od jakości złożonego wniosku:
1. kryterium regionalne – 2 punkty
2. ponad 50% instalacji na obiektach nie będących obiektami użyteczności publicznej – 4 punkty
3. podstawowy dochód podatkowy gminy na 1 mieszkańca:
a) nie więcej niż 50% średniej krajowej – 4 punkty
b) 50-75% średniej krajowej – 3 punkty
c) 75-100 średniej krajowej – 2 punkty
d) powyżej 100% średniej krajowej – 0 punktów
4. poziom bezrobocia w powiecie:
a) wyższe od średniej w województwie – 2 punkty
b) równe średniej – 1 punkt
c) niższe – 0 punktów

Nasza gmina może uzyskać 2 punkty za kryterium regionalne oraz 4 punkty za instalacje na budynkach nie będących budynkami użyteczności publicznej. Daje nam to 6 punktów z 12, czyli trzeba liczyć się z tym, że będziemy na dalszych pozycjach na listach rankingowych. Proszę Państwa, nie mamy wielkich szans na wygranie tego konkursu. JEDNAK WYCHODZIMY Z ZAŁOŻENIA, ŻE JEŻELI NIE ZŁOŻYMY WNIOSKU, WÓWCZAS NIE BĘDZIEMY MIELI ŻADNEJ SZANSY SPRÓBOWAĆ ZAWALCZYĆ O TO DOFINANSOWANIE.

Zainteresowanych spróbowaniem pozyskania dla swojego domu solarów lub nowego pieca na biomasę prosimy o dostarczenie dokumentów do 18 maja br. do kancelarii pok. 100 Urzędu Gminy ul. Mszczonowska 24 w Nadarzynie.

Jeżeli gmina wygra konkurs wówczas mieszkańcy otrzymają 100% dofinansowanie na te mikroinstalacje.

Ponieważ gmina może maksymalnie złożyć dofinansowanie na mikroinstacje do wysokości 200.000 Euro czyli około 810.000 złotych, dlatego jeżeli do 18.05.2015 wpłynie więcej zgłoszeń niż potencjalnych środków, wówczas dnia 20 maja br. o godzinie 12:00, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy zostanie zorganizowane publiczne losowanie spośród złożonych wniosków. Wówczas również zostaną podpisane umowy z uczestnikami projektu.

Katarzyna Dombska - kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-08

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że planowane są przerwy w dostawie prądu w Gminie Nadarzyn:

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-08

Sukces Tosi w Międzynarodowym Konkursie

Z wielką przyjemnością i dumą informujemy, że uczennica Szkoły Podstawowej w Ruścu Tosia Dośpiał zdobyła wyróżnienie w XXXI Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej w kategorii poezja.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 6138 uczniów z całej Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Litwy. Zmagania literackie młodych twórców oceniane były przez szesnastoosobowe jury składające się z poetów, prozaików, dziennikarzy i pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Jednym z jurorów oraz patronką konkursu była uwielbiana przez dzieci i młodzież poetka - pani Wanda Chotomska.

Pomysłowe, wzruszające i bardzo dojrzałe wiersze naszej uczennicy zostaną opublikowane w książce pokonkursowej „Portret ze słów”.

Anna Kubik nauczyciel SP Rusiec

Gratulujemy utalentowanej poetce Tosi i życzymy dalszych sukcesów.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-07

Teatr Improwizacji AFRONT zaprasza na spektakl „Bajokotworek”

Czy wiecie, skąd się biorą bajki? Kto zsyła ciekawe pomysły Pisarzom i Poetom? To mały skrzat o imieniu Bajkotworek. W niedzielę 17 maja o godz.16.00 będzie można Bajkotworka spotkać w NOK-u.

Teatr Improwizacji AFRONT zaprasza na przedstawienie z cyklu "Teatrzyk w walizce". Dla milusińskich aktorzy przygotowali pełen czarów, magii i niezwykłych zdarzeń spektakl pod tytułem „Bajkotworek”.

Zna on wszystkie bajki na świecie, te, które już istnieją, a także te, które jeszcze nikomu nie przyszły do głowy, bo wszystkie pochodzą z jego przepastnego worka bez dna.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat 4 (zahaczając też jak najbardziej o dziadków, rodziców, starsze rodzeństwo i wszystkich, którzy choć na chwilę chcieliby się przenieść do świata wyobraźni).

Wstęp: 5 zł/dziecko

Szczegóły na stronie NOK:

http://www.nok.pl/news.php?id=3447

 

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-07
 • fot. arch. BPGN

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn zaprasza w dniu 8 maja 2015 r. na spotkanie ze Sławomirem Koprem. Szczegóły na plakacie, poniżej:

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-07
 • -

Noc Muzeów w Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza 16 maja na pruszkowski Żbików na Noc Muzeów. Od godziny 17. do 2. w nocy pod siedzibą Muzeum przy ul. 3 Maja 8a czekać będą na Państwa liczne atrakcje, m.in. gra plenerowa, prezentacja sprzętu militarnego oraz wystawa zdjęć z Powstania Warszawskiego, koncert orkiestry „Pruszkowianka”, plenerowa stołówka robotnicza oraz dwa nocne spacery.

Tegoroczną edycję Nocy Muzeów rozpocznie - punktualnie o godz. 17:00 - partia gry przestrzennej "Odkryj II RP" stworzonej przez Muzeum Historii Polski, która w przystępny sposób przybliży Państwu niuanse międzywojennej historii Polski. Zabawa przeznaczona jest dla młodzieży od lat 13 oraz dorosłych.

Zmęczeni gracze będą mogli zregenerować siły w plenerowej stołówce robotniczej zorganizowanej przez pruszkowską restaurację Ucieranie Treści, która po przystępnych cenach serwować będzie międzywojenne specjały (czynne od 17:00). Tradycyjnie będzie można obejrzeć ekspozycję Muzeum, a na placu obok Muzeum wystawę fotografii ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie „Obrazy z życia mieszkańców Stolicy – Powstanie Warszawskie 1944” przygotowaną przez Fundację Artbarbakan. Dla spragnionych bliższego kontaktu z historią wojskowości Jednostka Strzelecka 1025 Pruszków im. por. Tadeusza Nowickiego „Orlika” zaprezentuje sprzęt militarny wojsk specjalnych i lądowych.

Wieczór umili Państwu koncert Orkiestry Dętej "Pruszkowianka", która o godzinie 20:30 pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa” wykona swój popisowy program pieśni patriotycznych "Muzyczna Historia Polski". Orkiestra wystąpi pod batutą Adama Malcherka.

O 22:00 pod siedzibą Muzeum czekał będzie na Państwa fascynat historii Pruszkowa i okolic Pan Szymon Kucharski, który oprowadzi miłośników nocnych spacerów po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych, gdzie w 1944 roku powstał niemiecki obóz przejściowy Durchgangslager 121, a po wojnie Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego. Dla spóźnialskich i nocnych marków nic straconego – drugi spacer wyruszy (również spod siedziby Muzeum) dwie godziny później, czyli punktualnie o 24:00.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Muzeum Dulag 121

Więcej informacji na stronie Muzeum Dulag 121:

http://www.dulag121.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=379

 

 

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-07
 • -
 • -
 • -

Finały w piłce nożnej szkół podstawowych w Gminie Nadarzyn

W dniu  5 maja 2015 roku na boisku przy Szkole Podstawowej w Woli Krakowiańskiej rozegrano finały gminne w piłce nożnej szkół podstawowych  dziewcząt i chłopców.

W kategorii  dziewcząt  klasyfikacja  jest następująca:
I miejsce  - Szkoła Podstawowa w Woli Krakowiańskiej
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Ruścu
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Młochowie
IV miejsce - Szkoła  Podstawowa  w  Kostowcu

a w kategorii chłopców :
I miejsce  -  Szkoła Podstawowa w Nadarzynie
II  miejsce - Szkoła Podstawowa  w Ruścu
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Młochowie
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Kostowcu
V miejsce  -  Szkoła Podstawowa w  Woli Krakowiańskiej

Gratulujemy dziewczętom ze Szkoły Podstawowej w Woli Krakowiańskiej i chłopcom ze Szkoły Podstawowej  w Nadarzynie.  Dziewczęta z Woli Krakowiańskiej i chłopcy z Nadarzyna w dniu 7 maja 2015 roku będą reprezentować  Gminę Nadarzyn w mistrzostwach powiatu pruszkowskiego , które zostaną rozegrane w Raszynie.  Życzymy powodzenia i awansu do kolejnej tury rozgrywek. 

Wiesław Iwaniuk - koordynator sportu

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-07

Wyniki zawodów SP w sztafetach letniego biathlonu

Sekcja strzelecko obronna GOS Nadarzyn przedstawia

Wyniki zawodów SP w sztafetach letniego biathlonu

„O Puchar Sekretarza Gminy Nadarzyn”

Nadarzyn dnia 6.05.2015r.

Dziewczęta

 

M-ce  Imię i nazwisko                   Szkoła        czas biegu   czas karny    wynik 

1.       Aniela Osmoła                    Młochów          2:43             0                  2:43

2.       Oliwia Walica                      Młochów          3:16             0                  3:16

3.       Kamila Kiełbaszewska          Rusiec            3:18             0                  3:18

Chłopcy

 

1.       Mateusz Jagodziński         Młochów            4:23              0                 4:23

2.       Karol Polański                   Rusiec                  4:32              0                 4:32

3.       Mateusz Jackowski           Młochów             4:40              0                 4:40

Klasyfikacja drużynowa

 

Dziewczęta                               czas                 Chłopcy                        czas             

1.       SP Młochów                     10;36                SP Młochów                 13:47

2.       SP Rusiec                         14:06                SP Rusiec                      15:43

3.       SP Kostowiec                   18:03                SP Kostowiec               18:50

 

Klasyfikacja generalna

1.  Młochów     10 pkt

2. Rusiec           6 pkt

3. Kostowiec     4 pkt

Szczegółowe wyniki w załączniku

 Sędzia Główny

 /mjr(r)mgr Ireneusz Pisarski/

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-07

Akcja ,,Sprzątanie Świata'' we wsi Kajetany

Sołectwo wsi Kajetany zaprasza lokalną społeczność do włączenia się w akcję ,,Sprzątanie Świata'', w dniu 9 maja (sobota) o godz. 10.00. Szczegóły znajdują się w załączniku poniżej:

 • data: 2015-05-05
 • fot. arch. Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121- zapraszamy na wykład Jakuba Dorosza-Kruczyńskego

Serdecznie zapraszamy na wykład Jakuba Dorosza-Kruczyńskego pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku a inne nowożytne konstytucje”, który odbędzie się w sobotę 9 maja o godzinie 15.00 w Muzeum Dulag 121.

Wykład ma na celu osadzenie w szerszym kontekście historycznym Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Zostanie ona przedstawiona w porównaniu do ustaw zasadniczych Stanów Zjednoczonych z 1787 roku i konstytucji francuskich doby rewolucji (1791, 1793, 1795, 1799). Uczestnikom zostanie przybliżona sama idea konstytucji oraz poszczególne rozwiązania ustrojowe. Intencją prelegenta jest pokazanie, że ustawa zasadnicza jest swoistym tekstem kultury, który niespodziewanie dużo mówi o kondycji intelektualnej elit politycznych i o ustroju społeczno-gospodarczym w danym państwie.

Naszym prelegentem będzie Jakub Dorosz-Kruczyński, młody Pruszkowiak, obecnie student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Był finalistą XXXIX Olimpiady Historycznej i zdobywcą 2 miejsca w kraju w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Interesuje się historią ustroju oraz współczesnym prawem konstytucyjnym i administracyjnym.

Prosimy uprzejmie o udostępnienie tej wiadomości na Państwa stronie internetowej, aby ta informacja dotarła do zainteresowanych osób.

Muzeum Dulag 121
ul. 3 Maja 8a,
05-800 Pruszków
tel. (22) 758 86 63
tel. kom: 696-591-295

www.dulag121.pl
http://www.facebook.com/dulag121

 • fot. arch. SP Młochów
 • fot. arch. SP Młochów

Wycieczka do Sądu Najwyższego i Baru Tapas

Dnia 15 kwietnia 2015 r. odbyła się wycieczka dla uczniów kl. VI do Sądu Najwyższego i Baru Tapas z przekąskami w ramach projektu unijnego "Moja przyszłość". Wyjechaliśmy o 8:00, po czym o 10:00 byliśmy pod siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie. Już sam budynek zrobił na nas ogromne wrażenie. W oczy przede wszystkim rzucały się wysokie, butelkowo-zielone kolumny, które podtrzymywały cały obiekt. Grzecznie z naszymi przewodniczkami weszliśmy do środka, po czym nasz zachwyt wzrósł jeszcze bardziej. Wnętrze, w którym prawie wszystkie elementy były wykonane ze szkła w kolorze kolumn, było bardzo wysokie, a przez przejrzyste elementy wydawało się, że jest jeszcze większe. Pani przewodnik, która pracuje w biurze Pierwszego Prezesa sądu, opowiadała nam o wszystkim z największą dokładnością. Najpierw zobaczyliśmy makietę okolicy, później zdjęcia wszystkich Pierwszych Prezesów od dnia powstania sądu do chwili obecnej, którzy obejmowali tam najwyższą posadę. Następnie przeszliśmy na pierwsze piętro budynku, gdzie między innymi odbywają się rozprawy sądowe. Pani opowiadała nam o historii sądu, jego wyglądzie, działaniach. Okazało się, że na kolumnach wypisanych jest 86 praw z Prawa Rzymskiego. Kolejną atrakcją było wejście na jedną z sal rozpraw. Była to dla nas najciekawsza część programu, ponieważ w naszej klasie jest wiele osób, które swoją przyszłość wiążą z prawem i chcieli wiedzieć, jak być może kiedyś, będzie wyglądało ich miejsce pracy. Pani przewodnik zadała nam kilka podchwytliwych pytań, na które udzieliliśmy bezbłędnych odpowiedzi. Potem udaliśmy się do najważniejszej sali rozpraw,w której odbywają się spotkania w których udział biorą wszyscy prezesi Sądu Najwyższego, a czasem sam prezydent. Nasz pobyt w Sądzie Najwyższym zakończył się wyjściem na dach budynku sądu, na którym znajduje się taras widokowy, z którego dostrzegliśmy najdalsze zakątki Warszawy. Następnie przejechaliśmy do Baru Tapas, w którym czekały na nas hiszpańskie przysmaki, m.in.: tortilla, oliwki oraz kanapki z chorizo. Było naprawdę pysznie!Bardzo podobała mi się wycieczka i chciałabym, aby było takich więcej. Miłośnicy prawa mieli wiele okazji do podziwiania, słuchania i pytania, a krytycy kulinarni mnóstwo potraw do degustacji.

Dominika Paciorek
klasa VI, SP Młochów

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-05-05

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.