Urząd Gminy w Nadarzynie

Kondolencje dla Pani Teresy Czerniawskiej

Nekropolie na terenie Gminy Nadarzyn

Pierwszego listopada odwiedzając groby bliskich wspominamy Tych, którzy odeszli. Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego nekropoliom z terenu naszej gminy.

http://www.nadarzyn.pl/127,itv-nadarzyn.html

 

 

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-10-30
 • Kostowiec
  Kostowiec
 • Młochów
  Młochów
 • Nadarzyn
  Nadarzyn
 • Nadarzyn
  Nadarzyn
 • Nadarzyn
  Nadarzyn

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 3 do 7 listopada 2014 r. planowane są przerwy w dostawie prądu. Szczegóły w załączniku.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-10-30

Wydarzenia sportowe GLKS Nadarzyn

Wydarzenia sportowe w okresie od 28.10.2014 do 09.11.2014 w GLKS Nadarzyn.

Szczegóły w załączniku.

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-10-28

Igor Misztal medalistą MP Niepełnosprawnych

Serdecznie gratulujemy Igorowi Misztalowi zdobycia 3 medali w Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym.

W turnieju indywidualnym  Igor nie przegrał nawet seta i pewnie sięgnął po zloty krążek. Wraz z  Teresą Glińską  zajęli drugie miejsce w grze mieszanej oraz taki sam wynik osiągnął w grze podwójnej z  Wojciechem Wlazło.

To kolejny sukces tego sympatycznego zawodnika GLKS-u Nadarzyn obecnie ucznia II klasy  Liceum Sportowego w Pruszkowie.

Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku Igor wywalczył złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych rozgrywanych w Pekinie. Mamy nadzieję, że uzyskiwane wyniki sportowe i codzienna ciężka praca na treningach przybliżą Igora do jego wielkiego sportowego marzenia jakim jest zdobycie medalu na Igrzyskach Olimpijskich w  Rio  de Janeiro. Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

GLKS Nadarzyn

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-10-28
 • -
 • -

INFORMACJA - Karta Nadarzyniaka

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że w wyniku podpisanego z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie porozumienia, Mieszkańcy Gminy Nadarzyn korzystający z biletów długookresowych ZTM i posiadający Kartę Nadarzyniaka, od 29 października br. mogą zgłaszać się do Urzędu Gminy Nadarzyn (pokój 238, I piętro) w celu wyrobienia karty ZTM uprawniającej do korzystania ze zniżek wg. załączonej tabeli:

 

Wysokość zniżek dla Mieszkańców (dopłaty Gminy Nadarzyn):

Rodzaj biletu

Do biletu normalnego

Do biletu ulgowego 50%

30 dniowy imienny

obowiązujący w strefie 1 i 2

                       14 zł

                     7 zł

90 dniowy imienny

obowiązujący   w strefie 1 i 2

                       54 zł

                     27 zł

30 dniowy imienny

Obowiązujący tylko w strefie 2

                       14 zł

                       7 zł

90 dniowy imienny

Obowiązujący tylko w strefie 2

                        32 zł

                      16 zł

 

 Do wyrobienia karty ZTM wymagane jest zdjęcie – może być dostarczone lub zrobione na miejscu.

Lista punktów, w których mogą być ładowane karty:

 1. Lokalizacja: ul. Żelazna 61
 2. Lotnisko Chopina Terminal A – Hala przylotów – Wyjście 2
 3. Stacja Metra Imielin – pawilon 020-024
 4. Stacja Metra Służew – pawilon 020-024
 5. Stacja Metra Centrum – pawilon 2010 B
 6. Stacja Metra Centrum 2 – pawilon 2002 H
 7. Stacja Metra Świętokrzyska – pawilon 1000 G
 1. Stacja   Metra Ratusz Arsenał – pawilon 09
 2. Stacja Metra Dworzec Gdański – pawilon 20
 3. Stacja Metra Plac Wilsona – pawilon 1002
 4. Stacja Metra Marymont – pawilon 1012
 5. Stacja Metra Młociny – hala dworca autobusowego
 6. Dworzec Wschodni ul. Lubelska – dworzec autobusowy od strony ul. Lubelskiej

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE www.nadarzyn.pl zakładka Karta Nadarzyniaka

 

Wójt Gminy Nadarzyn

(-) Janusz Grzyb

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-11-07

Kondolencje

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w środę 29 października 2014 r. o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Kostowcu.

Poniżej w załączniku przedstawiamy artykuł dotyczący porucznika Tadeusza Świercza, który został opublikowany w „Wiadomościach Nadarzyńskich” w listopadzie ubiegłego roku. 

Kondolencje dla Pani Anny Gutowskiej

 • -

Nowy numer Wiadomości Nadarzyńskich

W najnowszym październikowym wydaniu "Wiadomości Nadarzyńskich" m.in.Gmina Nadarzyn - najlepsza na Mazowszu. Wyróżnienie:,,Sukces mijającej kadencji''.; Gminne inwestycje; Strategiczne kierunki rozowju Gminy; Pozytywna ocena kontroli NIK; Rzeczywiste zadłużenie Gminy. Zapraszamy do lektury!

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-27

Plik do pobrania:

Zawiadomienie o zwołaniu Sesji Rady Gminy Nadarzyn

Zapraszamy na XLIX Sesję Rady Gminy Nadarzyn, która odbędzie się w dniu 29  października 2014 r. /środa/ o godz. 14:00 w Urzędzie Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24 - sala konferencyjna /I piętro/. Informacja o zwołaniu sesji oraz projekty uchwał dostępne na: http://bip.nadarzyn.pl/88,zawiadomienia-o-zwolaniu-sesji.html?wiecej=1211

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-27
 • -

PRZYPOMINAMY O KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH

Referat Inwestycji Urzędu Gminy Nadarzyn informuje, mieszkańców gminy Nadarzyn,  o możliwości zapoznania się z PROJEKTAMI ORGANIZACJI RUCHU DLA DRÓG POWIATOWYCH, W ZAKRESIE SKRZYŻOWAŃ Z DROGAMI GMINNYMI, na terenie gminy Nadarzyn.

Prosimy o zgłaszanie uwag i wniosków do dnia 7 listopada  2014r., mailowo na adres  inwestycje@nadarzyn.pl lub  w kancelarii  Urzędu,  przy ul.  Mszczonowskiej 24  w Nadarzynie .

Referat Inwestycji

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-24

Mapa do pobrania

Nr 2857W, ( przez las młochowski)

Nr 2860W, ul. Nad Utratą

Nr 3101W, ul. Młochowska, ul. Mazowiecka

Nr 3103 W, od ul. Mazowieckiej przez Krakowiany

Nr 3104W, ul. Klonowa

Nr 3105W, ul. Rolna, ul. Nadarzyńska

Nr3106W, ul. Mszczonowska, ul. Warszawska

Nr 3107W na przebiegu przez teren gminy Nadarzyn, ul. Pruszkowska

Nr 3114W na przebiegu przez teren gminy Nadarzyn, ul. Św. Piotra i Pawła

 • -

Sprostowanie

W dniu 22 października 2014 roku w związku z kolejnym nierzetelnym artykułem na portalu nadarzyn.tv pt. ,,Komu to potrzebne’’ zostało wysłane wezwanie do administratora strony o umieszczenie sprostowania.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-24
 • -

Oświadczenie

Poniżej przedstawiamy oświadczenie, które wpłynęło do redakcji WN w sprawie pojawiających się wątpliwości dotyczących powstającego video clipu promującego społeczność Gminy Nadarzyn, który finansowany jest przez renomowaną firmę z branży samochodowej.

Pod oświadczeniem podpisali się dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji z terenu Gminy Nadarzyn, którzy biorą udział w przedsięwzięciu.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-23

II Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia

W dniu 18 października 2014r. w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury monodramem pt. „Cisza to ja” w wykonaniu Jacka Kawalca odbyła się inauguracja II Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia.

Kolejnymi etapami działań z zakresu profilaktyki uzależnień będą spektakle teatralno-profilaktyczne w Szkole Podstawowej w Nadarzynie, Szkole Podstawowej w Ruścu, w Gimnazjum  Nadarzynie;  warsztaty mające na celu rozwijanie umiejętności skutecznej obrony przed agresją i przemocą oraz nauczenie się praktycznych umiejętności pomagania innym w sytuacji agresji i przemocy oraz nauczenie się praktycznych umiejętności pomagania innym w sytuacji agresji i przemocy w Szkole Podstawowej w Woli Krakowiańskiej i w Młochowie, cykl warsztatów z uczniami, rodzicami i kadrą pedagogiczna w szkole w Nadarzynie i gimnazjum w Nadarzynie.

Ponadto , wzorem ubiegłego roku planujemy zorganizowanie „Dnia Drzwi Otwartych” tj. spotkania m.in. z terapeutą uzależnień, psychologiem, prawnikiem, przedstawicielem AA i DDA, Al.-Anon. Mamy nadzieję, że nasze zaproszenie przyjmie również ojciec Piotr z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości z Zakroczymia, z którym bardzo cenimy sobie naszą współpracę.

W ramach II NDP również tak jak w zeszłym roku będziemy wspólnie świętować tym razem XVI rocznicę powstania grupy wsparcia AA „Klemens”.  Na ten dzień zaplanowana jest Msza Św., otwarty mityng oraz spotkanie przy muzyce.

 

Krystyna Masłowska – pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-23

Relacja ITV Nadarzyn

OD PRZYPADKU DO WYPADKU !

Jesień to czas zbioru ostatnich plonów i pracy w polu oraz w obejściu. Choć zima kojarzy się z odpoczynkiem, to na wsi zawsze jest coś do zrobienia. Pora jesienno-zimowa to okres, w którym jest więcej czasu na dokonanie wielu napraw, czy bieżących konserwacji maszyn i urządzeń. Mimo, że pracy jest nierzadko mniej to i tak wyjątkowo często dochodzi do wypadków.

Szybko zapadający zmierzch utrudnia widoczność. Do tego padający deszcz, czy śnieg powoduje rozmiękczenie gruntu, oblodzenie dróg i podwórzy. Najczęściej w tak niesprzyjających warunkach dochodzi do upadków. Do tej pory w 2014r. na terenie województwa mazowieckiego spośród 2346 wypadków przy pracy rolniczej aż 871 z nich to upadki osób. Wpływu na warunki atmosferyczne nie mamy, ale możemy przygotować się do pracy w tak niesprzyjających okolicznościach.

Do większości wypadków w gospodarstwach rolnych dochodzi w związku z nieprzestrzeganiem elementarnych zasad BHP tj. nieodpowiednia organizacja własnego miejsca pracy, brak dbałości o porządek w obejściach gospodarskich, praca w nieodpowiednim lub zabrudzonym obuwiu, zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych a także nieprawidłowy sposób wchodzenia lub schodzenia z maszyn i urządzeń rolniczych i drabin. Może to zabrzmi zaskakująco, ale do większości tego typu zdarzeń wypadkowych dochodzi zwykle na podwórzu i w budynkach gospodarczych, przeważnie na płaskiej powierzchni oraz na schodach i drabinie. Skutkiem takich wypadków są głównie urazy kończyn dolnych i górnych.

Nie każdego wypadku można uniknąć, ale można zminimalizować jego skutki, dlatego gorąco apelujemy do rolników o ostrożną i bezpieczną pracę!

Należy pamiętać zatem, aby:

W OBEJŚCIU
- przed wystąpieniem przymrozków wyrównać nawierzchnię podwórza, usunąć wszystkie przedmioty  i materiały  blokujące ciągi komunikacyjne,
- przygotować piasek, popiół  lub sól gospodarczą do posypywania oblodzonych ścieżek,
- studzienki, szamba zabezpieczyć przykryciem lub barierami ochronnymi,
- usunąć zbędne przedmioty z przejść i schodów (schody w okresie zimy powinny byćzaopatrzone w maty antypoślizgowe i wyposażone w poręcze)
- dokonać przeglądu instalacji elektrycznych, wymienić zużyte żarówki, zadbać o prawidłowe oświetlenie podwórza oraz budynków inwentarskich i gospodarczych-     przygotować odzież, która zatrzyma ciepło oraz ochroni przed deszczem, wiatrem i mrozem,
- zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie gumowe do pracy na wilgotnym podłożu oraz obuwie przylegające do kostki, ocieplane z podeszwą protektorowaną, które zmniejszy niebezpieczeństwo poślizgnięć
- maszyny i urządzenia stawiać na utwardzonych nawierzchniach, w miejscach, w których nie przeszkadzają w bezpiecznym poruszaniu się;

W BUDYNKACH
-  utrzymywać czystość w ciągach komunikacyjnych, nie zastawiać ich sprzętem  i narzędziami,
- ostre, niebezpieczne narzędzia przechowywać na wieszakach lub wkładać je do stojaków,
- otwory stropowe wyposażyć w barierki ochronne i  listwy przypodłogowe,
- sprawdzić drabiny, dokonać ich konserwacji. Pamiętaj, że bezpieczna drabina to drabina posiadająca (u dołu gumowe lub ostre zakończenia, u góry zamontowane haki). Kąt nachylenia drabiny powinien wynosić od 65° -75°, i co najmniej 0,75m nad powierzchnię, na którą wchodzisz;

NA DRODZE
-    korzystając z dróg publicznych zadbać o stan techniczny ciągnika i innych maszynrolniczych, w szczególności o prawidłowe oświetlenie,
-    Uwaga! od 1 września każdy pieszy idący po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie odblaskową odzież lub opaskę.

Jeżeli jednak do wypadku w gospodarstwie dojdzie, pamiętajcie, aby ten wypadek niezwłocznie zgłosić do najbliższej Placówki Terenowej KRUS, ponieważ zwłoka w zgłoszeniu wypadku może mieć wpływ na ustalenie przyczyn i jego okoliczności.

Katarzyna Gaca - Inspektor
PT KRUS Piaseczno
(22)737-00-29

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-23

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 27 do 31 października  2014 r. planowane są przerwy w dostawie prądu. Szczegóły w załączniku.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-23

ZTM partnerem KARTY NADARZYNIAKA

22 października br., zostało podpisane porozumienie pomiędzy Gminą Nadarzyn a Zarządem Transportu Miejskiego w sprawie ulg na bilety dla mieszkańców Gminy, w ramach posiadania „Karty Nadarzyniaka”. Nasza Gmina jest  dopiero trzecim samorządem, a pierwszym w regionie, który podpisał takie porozumienie.

Posiadacze „Karty” będą mogli skorzystać ze zniżek podobnie jak mieszkańcy Warszawy, którzy posiadają „Kartę Warszawiaka’’. Zniżki oferowane będą w ramach taryfy „Warszawa+”.

Porozumienie będzie obowiązywać od 1 listopada 2014r. Tym samym ZTM Warszawa stało się 31 partnerem projektu „Karta Nadarzyniaka”.

Link do taryf: http://www.ztm.waw.pl/?c=110&l=1

7QbP0AAAAASUVORK5CYII=

Szczegóły dotyczące biletów wkrótce na stronie www.nadarzyn.pl. oraz gminnym facebook.

Zapraszamy do obejrzenia video –relacja z podpisania porozumienia na ITV Nadarzyn(http://www.youtube.com/watch?v=t4FqF2EPgjM) oraz  wieczornych wiadomości na TVP Warszawa (godzina transmisji ok. godz. 17.30).

 

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-22

Porozumienie Gmina Nadarzyn - ZTM

Szkoła Podstawowa w Ruścu

Sukces uczennic Szkoły Podstawowej w Ruścu w Wojewódzkim Konkursie Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa”.

18 października 2014 roku w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi odbył się II etap XII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Kardynał Kazimierz Nycz, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik.

Z przyjemnością informujemy, że wśród finalistów znalazły się uczennice Szkoły Podstawowej w Ruścu: Antonia Dośpiał i Zuzanna Posadzy.

Dziewczętom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Kubik - nauczyciel SP Rusiec

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-22

Informacja dla przedsiębiorców

Uwaga Przedsiębiorcy,

30 października 2014r. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zaprasza na spotkanie dotyczące utworzenia grup roboczych ds. inteligentnych specjalizacji Województwa Mazowieckiego.

Spotkanie skierowane do przedsiębiorców firm planujących korzystanie z dotacji z RPO WM 2014-2020.
Więcej informacji na stronie: http://www.ris.mazovia.pl/

Katarzyna Dombska - inspektor ds. funduszy zewnętrznych

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-22

Siatkarki GLKS Nadarzyn

W związku ze zmianą gospodarza w meczu III kolejki II ligi seniorek spotkanie Wisła Warszawa – GLKS Nadarzyn zostanie rozegrane w sobotę 25 października 2014 roku  w Nadarzynie  w hali sportowej GOS przy ulicy Żółwińskiej 41 . Początek meczu godzina 19.00.

Dariusz Zwoliński - trener
 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-22
 • -

Urząd Gminy - informacja

Informujemy, iż w dniu 24 października 2014 r. (piątek) kasa w Urzędzie Gminy Nadarzyn, w godz. 8.30-9.30 będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-22
 • -

Gminne zawody strzeleckie - LOK

W dniu 19.10.2014 r. w Nadarzynie odbyły się gminne zawody strzeleckie z broni pneumatycznej ,, O Puchar Wójta Gminy Nadarzyn''.

wyniki poniżej, natomiast szczegółowy terminarz zawodów na: http://lok.nadarzyn.pl/

Ireneuisz Pisarski - sędzia główny

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-21

Urząd Gminy – informacja

Przypominamy, że 31 października 2014 r., jest dniem wolnym od pracy (zgodnie z Zarządzeniem  Nr 26/2014 Wójta Gminy Nadarzyn z dnia 14 kwietnia 2014 r.). Tego dnia Urząd Gminy Nadarzyn będzie nieczynny.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-21

SPGZOZ NADARZYN

Informujemy, że dnia 10.11.2014 r. dyżur będzie pełnił Ośrodek Zdrowia w Młochowie
przy ul. Mazowieckiej 5a.

 Tel. 22 729 91 46

Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie będzie nieczynny!


W dni powszednie w godzinach 18.00-8.00 oraz całodobowo
w niedziele i dni wolne od pracy stacjonarna i wyjazdowa pomoc lekarsko-pielęgniarska
w Pruszkowie ul. Armii Krajowej 2/4.

Tel. 22 758 67 14
(na wprost wejścia głównego do szpitala)

źródło: http://www.zoz.nadarzyn.pl/

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-21
 • fot. arch. GLKS Nadarzyn sekcja piłki siatkowej
 • fot. arch. GLKS Nadarzyn sekcja piłki siatkowej
 • fot. arch. GLKS Nadarzyn sekcja piłki siatkowej

Siatkarki GLKS Nadarzyn

Siatkarki GLKS Nadarzyn zadebiutowały w sobotę 18 października w rozgrywkach II ligi seniorek. Rywalem była drużyna ŁKS SMS MG13 Łódź. Efekt starcia 1 punkt , porażka 2-3. Jednak wcale nie musiało tak być. Po dwóch pierwszych setach wygranych po nerwowej grze do 22 i 18 to nasze dziewczęta prowadziły 2-0 w setach. W trzeciej partii na placu pojawiły się zmienniczki , które niestety nie poradziły sobie z rosłymi i silnymi zawodniczkami z Łodzi przegrywając partię do 22. Rozpędzone rywalki mimo zmian gładko wygrały także czwartego seta do 19 doprowadzając do remisu. Ostania odsłona to walka punkt za punkt i w tej rywalizacji lepsze okazały się Łodzianki wygrywając 16-14 i cały mecz 3-2. Zdecydowanie można powiedz ,że naszym siatkarkom ten mecz wyszedł „średnio”. W zespole widać jeszcze brak zgrania , szwankowała też zagrywka , a kilka zawodniczek ma jeszcze „wakacyjną formę”. Brakuje też możliwości treningów na całej hali , czyli w warunkach meczowych ( co zwłaszcza widać było w zagrywce i przyjęciu ).  Największy plusem była  frekwencja kibiców (163 osoby) i tu ogromne podziękowania dla wszystkich kibiców za tak liczne przybycie.  Mamy nadzieję ,że zostaniecie z nami na dłużej.

Mecz w liczbach:

GLKS NADARZYN  – ŁKS SMS MG 13 ŁÓDŹ  2-3

25           -              22
25           -              18
22           -              25
19           -              25
14           -              16

Sędziowie : Bryzek Łukasz – warmińsko –mazurskie
                 Prewda Agnieszka - warmińsko –mazurskie
                 Kosiacki Piotr – mazowieckie
                 Kowalski Kamil – mazowieckie
                 Trzewik Piotr – mazowieckie

Najlepiej punktująca zawodniczka GLKS – Ewelina Brzezińska

Dariusz Zwoliński - trener

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-20

Obwieszczenie

W związku z wydaniem przez Wojewodę Mazowieckiego postanowienia wyznaczajacego nowy termin wykonania obowiązku uzupełnienia nieprawidłowości określonych w postanowieniu Wojewody Mazowieckiego z dnia 30.07.2014 r. Szczegóły poniżej:

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-17

Plik do pobrania:

Obwieszczenie

W związku z wydaniem przez Wojewodę Mazowieckiego postanowienia wyznaczajacego nowy termin wykonania obowiązku uzupełnienia nieprawidłowości określonych w postanowieniu Wojewody Mazowieckiego z dnia 8.07.2014 r. Szczegóły poniżej:

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-17

Plik do pobrania:

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-17
 • -
 • -

„Pruszków 1944 w mojej pamięci” – spotkanie z prof. Władysławem Bartoszewskim w Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z profesorem Władysławem Bartoszewskim które odbędzie się 23 października 2014 r. (czwartek), o godzinie 12:00 w Muzeum Dulag 121. Spotkanie zatytułowane „Pruszków 1944 w mojej pamięci” będzie ostatnim elementem Obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim, nad którymi honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

 

Gość naszego spotkania, prof. Władysław Bartoszewski podzieli się z uczestnikami refleksją dotyczącą wydarzeń sprzed 70 lat. Z pewność mówić będzie o historii Pruszkowa i obozie Dulag 121 na tle wydarzeń ogólnonarodowych - na tle Powstania Warszawskiego. W wypowiedziach naszego gościa nie zabraknie osobistych wspomnień dotyczących wydarzeń mających miejsce w Pruszkowie i jego okolicach.

 

Władysław Bartoszewski to znany polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego, ale także minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, od 2007 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Kawaler Orderu Orła Białego. Od wielu lat dba o zachowanie pamięci o dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego, Powstania Warszawskiego oraz o zbrodniach totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego. Władysław Bartoszewski jest autorem ok. 50 książek i prawie 1500 artykułów, głównie na temat okupacji niemieckiej. Do najważniejszych pozycji należą: „Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim. Prasa, druki ulotne i inne publikacje powstańcze” (oprac., praca zbiorowa), t. I-III, Warszawa 1974; „Warszawski pierścień śmierci 1939–1944”, Warszawa 1967; „1859 dni Warszawy”, Kraków 1974; „Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945” (oprac. wspólnie z Zofią Lewinówną), Kraków 1967 i 1969. Muzeum Dulag 121
 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-16

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

 PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 20 do 24 października 2014 r. planowane są przerwy w dostawie prądu. Szczegóły w załączniku.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-16

Gmina Nadarzyn w Radiu Niepokalanów

Zapraszamy do wysłuchania audycji samorządowej w dniu 17 października 2014 r., o godz. 13.10  (jak w każdy trzeci piątek miesiąca). Tematem piątkowej audycji będzie materiał dotyczący bieżących inwestycji na terenie Gminy Nadarzyn, działalności Gminnego Ośrodka Sportu w Nadarzynie oraz GODM ,,Tęcza’’. Gmina Nadarzyn jest obecna na antenie Radia Niepokalanów od lutego 2013 r.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-16

Piłka nożna - Mistrzostwa Powiatu Pruszkowskiego Szkół Gimnazjalnych

W dniu 15.10.2014 roku na kompleksie sportowym przy Szkole Podstawowej w Nadarzynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pruszkowskiego w piłce nożnej dziewcząt szkół gimnazjalnych. Wzięły w nich udział reprezentacje wszystkich gmin naszego powiatu. Uczennice z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie po bezbramkowym finale w podstawowym czasie gry uległy dopiero w rzutach karnych, drużynie z Gminy Raszyn (2:0) zajmując drugie miejsce w powiecie. Z uwagi na to , że do etapu międzypowiatowego kwalifikują się dwie drużyny , będą grały w tej fazie rozgrywek .  Życzymy dalszych awansów.

Również w Raszynie chłopcy z nadarzyńskiego gimnazjum grali w tym dniu w mistrzostwach powiatu szkół gimnazjalnych zajmując miejsca 5-6.    

Wiesław Iwaniuk - koordynator sportu

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-16
 • fot. arch. SP Kostowiec
 • fot. arch. SP Kostowiec

Spartakiada Kościuszkowska w Kostowcu

W dniu 11.10.2014r. w godzinach popołudniowych odbył się jak co roku Rajd Rowerowy w ramach Spartakiady Kościuszkowskiej. W rajdzie wzięło udział około 50 dzieci z czterech szkół podstawowych. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kostowcu Grzegorz Tyszko miał przyjemność  gościć wyjątkowo w tym roku liczne reprezentacje szkół podstawowych wraz z dyrektorami innych placówek między innymi dyrektora SP z Woli Krakowiańskiej Pani Jolanty Ludwinia, dyrektora SP z Młochowa Pana Jarosława Wołkowyckiego, Dyrektora SP z Ruśca Pana Marka Dołęgę. Dzieci biorące udział w rajdzie są aktywnymi członkami szkolnych kół LOK . Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie historii z czasów I i II wojny światowej z okolic naszych miejscowości oraz kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci. Zaczęliśmy spod Szkoły Podstawowej w Kostowcu. Podczas rajdu udaliśmy się na kostowiecki cmentarz. Odwiedziliśmy miejsce spoczynku legionisty Piłsudzkiego Stefana Wyszpolskiego oraz grób s. Marii Szozdy – pierwszego dyrektora Szkoły Podstawowej w Kostowcu. Następnym punktem było odwiedzenie mogiły nieznanego żołnierza w kostowieckim lesie. Kolejnym etapem było odszukanie w Lesie Młochowskim mogily Kapitana Sławika. Ostatnim przystankiem była Leśniczówka w Młochowie u Pana Leśniczego Mariana Tomali. Tam gospodarz rozpalił ognisko gdzie piekliśmy kiełbaski. I tym samym nasz Rajd Rowerowy dobiegł końca.

Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Franciszka Antonika, który podzielił  się  z nami swoją wiedzą związaną z historią naszych miejscowi oraz Panu Marianowi Tomali za pomoc w organizacji. Dziękujemy.

mgr Marcin Mlekicki - opiekun szkolnego koła LOK Kostowiec

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-16
 • -

Darmowe strefy Wi-Fi

 Dużym zainteresowaniem wśród internautów cieszą się strefy darmowego Internetu Wi-Fi. Ten rodzaj usług jest coraz powszechniejszy w Polsce. Duża ilość takich stref funkcjonuje w najczęściej uczęszczanych miejscach.

Urząd Gminy Nadarzyn od zeszłego roku zintensyfikował działania mające na celu stworzenie stref darmowego Internetu na terenie Gminy Nadarzyn.  W marcu br. strefa Wi Fi „ruszyła”  w Urzędzie Gminy Nadarzyn oraz na placu przed budynkiem. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń kolejna strefa powstała w  Nadarzyńskim Ośrodku Kultury i na Placu Poniatowskiego. W najbliższym czasie kolejne strefy Wi-Fi  uruchomione zostaną w Szkole Podstawowej w Nadarzynie, Szkole Podstawowej w Woli Krakowiańskiej, Szkole Podstawowej w Ruścu oraz Szkole Podstawowej w Młochowie. Dostawcą usługi jest firma PTU WLAN-TECH PLUS.

Ponadto informujemy, że na terenie Gminy funkcjonują darmowe strefy Wi-Fi udostępnione przez firmę PLJ Telecom, obejmujące zasięgiem następujące lokalizacje: Młochów - ul. Platanowa (bloki); Rozalin - świetlica; Kostowiec - Orlik; Stara Wieś – okolice ul. Rumiankowej; Parole - świetlica; Wolica - ul. Wodna; Rusiec - ul. Osiedlowa róg ul. Majowej; Walendów - ul. Nad Utratą róg ul. Romantycznej; Strzeniówka - ul. Komorowska róg ul. Magdalenki.

UG Nadarzyn

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-15
 • -

Inauguracja II Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia

Nadarzyński Ośrodek Kultury wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapraszają w dniu 18 października 2014 r.(sobota), o godz. 19.00 na monodram "Ta cisza to ja..." w wykonaniu Jacka Kawalca.
 

Historia aktora alkoholika. Opowieść o trzech nałogach. O nałogu alkoholowym, o nałogu aktorstwa i o nałogu miłości. O tym, że dwa pierwsze nałogi dotyczą niektórych, a ten trzeci dotyka każdego. O świecie, który się rozpadł, o czasie, który minął. O śmierci, którą aktor alkoholik obraził, o życiu, którego nie znosi. O tym, że był uznanym aktorem. O tym, że kochał i był kochany. O tym, że był.

Autor: Jan Jakub Należyty
Reżyseria: Dariusz Szada-Borzyszkowski
Efekty specjalne: Maciej Pol
Muzyka: Maciej Mucha


Wstęp wolny!!!

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-14
 • -

Gmina Nadarzyn - Bądź widoczny, bądź bezpieczny!

Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych w naszej Gminie, Urząd Gminy wraz z firmą 3M przygotowali dla najmłodszych uczniów odblaskowe breloki.

W dniu Święta Edukacji, przedstawiciele władz samorządowych wraz ze Strażą Gminną rozdali łącznie 1444 „odblaski” we wszystkich publicznych placówkach oświatowych.

W związku z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, wszyscy piesi poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek noszenia odblasków.

Drodzy mieszkańcy, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, bądźmy widoczni po zmierzchu!

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 200 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-14
 • -

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Dnia 16 października 2014 roku, o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej w Nadarzynie, odbędzie się kolejne spotkanie w formie wideokonferencji (na żywo przez Internet). Tematem spotkania będzie muzyczna podroż po dźwiękach ubiegłego wieku, a gośćmi będą: Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk.

Serdecznie Państwa zapraszamy do naszej placówki!

Beata Fedorko
Kustosz w Bibliotece Publicznej
Gminy Nadarzyn
Pl. Poniatowskiego 42
05-830 Nadarzyn
Tel. 22 729 89 13
e-mail: biblioteka@nadarzyn.pl
http://www.biblioteka.nadarzyn.pl

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-14

GOS Nadarzyn - zaproszenie

Gminny Ośrodek Sportu zaprasza na turniej halowy piłki siatkowej o puchar Zatępcy Wójta  Gminy Nadarzyn, który odbędzie się w dniu 8 listopada 2014 r. (hala sportowo – widowiskowa w Nadarzynie). Szczegóły: czytaj w więcej.

B. Malinowski – kierownik hali GOS

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-13
 • -

I Mazowieckiej Ligi Juniorek

W najbliższy wtorek 14 października br. o godzinie 19.20 zapraszamy na mecz I Mazowieckiej Ligi Juniorek. Rywalem naszych dziewcząt będzie zespół aktualnych vice-Mistrzyń Polski UMKS MOS Wola Warszawa. Natomiast w sobotę (18.10.2014 r.) o godzinie 19.00 GLKS Nadarzyn zadebiutuje w II lidze seniorek.Rywalem naszych pań będzie ekipa ŁKS SMS MG 13 Łódź. Mecze odbedą się w hali GOS-u przy ulicy Żółwińskiej 41, w Nadarzynie.

Zapraszamy wszystkich!!!
Dariusz Zwoliński - trener

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-13
 • fot. arch. J.Nowocień
 • fot. arch. J.Nowocień
 • fot. arch. J.Nowocień

X Bieg Lidii Chojeckiej

6 października 2014 r. w AULI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RUŚCU odbyło się podsumowanie X Biegu Lidii Chojeckiej. Przy akompaniamencie Nauczycieli Tadeusza Rzepniewskiego (gitara) i Krzysztofa Marciniaka (organy) puchary  i nagrody wręczał Dyrektor Szkoły Pan Marek Dołęga.

Szczególne podziękowania za pomoc finansową przy organizacji biegu dla Banku Spółdzielczego w Nadarzynie, a także Decathlon Warszawa Okęcie, Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Ruścu i Pani Henryce Pęzior.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!
wyniki poniżej

Nauczyciel SP Rusiec  Jacek Nowocień

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-13

UWAGA! KONSULTACJE SPOŁECZNE!

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Nadarzyn do zapoznania się z projektami dokumentów: Strategia Rozwoju Gminy Nadarzyn do 2025 roku oraz Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Nadarzyn na lata 2014-2025. Prosimy o zgłaszanie uwag i wniosków do dnia 27 października 2014 roku, godz. 10.00. do p. Katarzyny Dombskiej - inspektora ds. funduszy zewnętrznych: mailowo - fundusze@nadarzyn.pl. tel. 22-729.81.85 wew. 198, osobiście - Urząd Gminy ul. Mszczonowska 24 pok. 228.

 • autor: Katarzyna Dombska, data: 2014-10-10

Adaptacja żłobka - wybrano najkorzystniejszą ofertę

Wykonanie adaptacji pomieszczeń byłej Szkoły Podstawowej w Ruścu na cele czterooddziałowego żłobka.

Spośród 12 złożonych ofert została wybrana najkorzystniejsza:

Firma Remontowo – Budowlana

„DUD- BUD” Łukasz Duda

33-152 Podgórska Wola 323

cena oferty brutto: 960.836,80 zł

Referat Inwestycji

 • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-10-10

Ogłoszenie NOK

Dyrekcja NOK poszukuje osoby do pracy, jako instruktor w świetlicy w Rozalinie. Praca od 1 listopada, po południu, 1/2 etatu, umowa o pracę. Wymagane wykształcenie minimum średnie, ale preferowane wyższe z zakresu animacji kultury lub kierunków zbliżonych. Poza tym cechy niezbędne kandydata: uczciwość, otwartość, komunikatywność, odpowiedzialność, poczucie humoru i głowa pełna pomysłów na działalność w społeczności lokalnej.
Zainteresowanych, spełniających powyższe kryteria prosimy o składanie CV i listu motywacyjnego na e-mail: nok@nok.pl, lub w sekretariacie NOK. Na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszone wybrane osoby.

Zaproszenie na obchody 30 rocznicy uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Szczegóły na stronie: http://www.gorsk.org.pl/index.php/aktualnosci

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-08
 • -
 • fot. arch. inwestycje

Informacja w sprawie odbioru technicznego - plac zabaw Stara Wieś

Szanowni Mieszkańcy Starej Wsi,

Po odbiorach technicznych plac zabaw wraz z siłownią zewnętrzną  przy ul. Brwinowskiej jest już otwarty dla mieszkańców. Nowe miejsce do rekreacji  jest  oświetlone i ogrodzone, regulamin korzystania znajduje się na jego terenie. Plac i siłownia otwarte będę w godz. 7.00 -21 codziennie. Wszelkie informacje dotyczące funkcjonowania placu Renata Bejerska – radna, tel. 600 984 503 

UG Nadarzyn

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-07
 • -

Kolejna kontrola NIK – ocena pozytywna

Trwająca od czerwca do września Kontrola Najwyższej Izby Kontroli  oceniła pozytywnie działania Gminy Nadarzyn, w zakresie wykonywania działań oświatowych (kontrola dotyczyła: zapewnienia szkołom i placówkom oświatowym warunków do realizacji zadań statutowych; wykorzystania środków budżetowych na realizację zadań oświatowych oraz działania Gminy Nadarzyn wspierające wyrównywanie szans edukacyjnych). NIK nie stwierdziła nieprawidłowości i nie sformułowała żadnych wniosków pokontrolnych.

Najwyższa   Izba Kontroli   –   Departament  Nauki i Oświaty i Dziedzictwa Narodowego w dniach     30 czerwca 2014 r. – 22 lipca 2014 r. i 25 sierpnia 2014 – 5 września 2014 r.  dokonał  kontroli  w Urzędzie Gminy Nadarzyn  z zakresu wykonywania zadań oświatowych przez jednostki samorządu terytorialnego w obszarach:
1. Zapewnienia szkołom i placówkom oświatowym warunków do realizacji zadań statutowych;
2. Wykorzystania środków budżetowych na realizację zadań oświatowych;
3. Działania Gminy Nadarzyn wspierające wyrównywanie szans edukacyjnych.
NIK poddał wnikliwej analizie organizację oświaty, prawo lokalne regulujące jej działania, planowanie wydatków  oświatowych w tym na realizację zadań oświatowych na stan i wyposażenie obiektów oświatowych ; badał również działania Gminy  Nadarzyn wspierające wyrównywanie szans edukacyjnych wychowanków na poszczególnych poziomach nauczania.
W protokole   pozytywnie oceniono działania inwestycyjne gminy, w tym : budowę  nowego obiektu szkolnego – Szkoły Podstawowej w Ruścu oraz budowy placów zabaw w ramach Rządowego programu Radosna Szkoła ( szkoły w Nadarzynie, Kostowcu, Młochowie, Woli Krakowiańskiej). Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w planowaniu wydatków oświatowych i w wydatkach ponoszonych na realizację zadań oświatowych. Zwrócono tez uwagę na szeroki zakres działań w zakresie organizowania dodatkowych zajęć edukacyjnych, wspierających rozwój uczniów obejmujących zajęcia rewalidacyjne i specjalistyczne, koła zainteresowań , sportowe, na ustawiczne doskonalenie kadry pedagogicznej i podnoszenie przez nią kwalifikacji. Kontrola oceniła pozytywnie działania Gminy Nadarzyn, nie stwierdziła nieprawidłowości i nie sformułowała żadnych wniosków pokontrolnych.

Maria Jaworska
Inspektor ds. oświaty

 

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 13 do 18 października  2014 r. planowane są przerwy w dostawie prądu. Szczegóły w załączniku.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-07

,,Etiuda Powstańcza 1944"

W dniu 7 października 2014 r. o godz. 17.00  w Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie ponownie wystawione zostanie przedstawienie pt. ,, Etiuda Powstańcza 1944''. Autorem scenariusza jest Weronika Rec (absolwentka  gimnazjum), reżyserami p.Małgorzata Rec i p.Katarzyna Onyszk,  oprawa muzyka i opieka techniczna p. Marek Żwirski.  W przedstawieniu zaprezentuja się uczniowie klasy III d, III e , a także uczniowie klasy I d.

Gościem honorowym będzie Maria Stypułkowska – m.in. uczestniczka Powstania Warszawskiego, harcerka Szarych Szeregów (biografia poniżej). Zapraszamy wszystkich serdecznie!!!

Marek Żwirski

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-06

Pojedynki strzelecie dla SP

W dniu 1.10.2014 r. w Nadarzynie odbyły się gminne zawody w pojedynkach strzeleckich dla SP ,, O Puchar Przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Gminy Nadarzyn''.

wyniki poniżej, natomiast szczegółowy terminarz zawodów na: http://lok.nadarzyn.pl/

Ireneuisz Pisarski - sędzia główny

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-06

GLKS Nadarzyn - terminy zawodów

 Zawody sportowe GLKS Nadarzyn  w terminie   6-19 październik 2014 r.: piłka nożna, piłka siatkowa, tenis stołowy, piłka koszykowa mężczyzn. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!

poniżej  szczegółowy terminarz

GLKS Nadarzyn
 

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-06

Terminarz:

Informacja w sprawie Żłobka w Ruścu

Szanowni Państwo!

Jest nam miło poinformować Państwa, że Urząd Gminy jest w trakcie realizacji planów dotyczących otwarcia Żłobka w Ruścu przy ul. Szkolnej 20. Na dzień dzisiejszy przygotowaliśmy projekt adaptacji pomieszczeń po byłej szkole na potrzeby Żłobka. Już w październiku zaczynamy remont budynku, a w grudniu rozpoczniemy rekrutację dzieci do nowo powstałej placówki. Zamierzamy uruchomić dwa oddziały Żłobka w styczniu 2015,tj. grupę dzieci od 1 roku do 2 lat oraz grupę starszą od 2,5 do 3 lat. Będziemy informować Państwa na bieżąco odnośnie postępów w realizacji naszego przedsięwzięcia.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-06

Spotkanie pracowników Oświaty

Co roku z okazji Święta  Edukacji Narodowej w Gminie  Nadarzyn oprócz akademii w dniu 14 października, w okolicy tej daty odbywa się uroczyste spotkanie pracowników oświaty z władzami samorządowymi Gminy, z dyrektorami jednostek podległych i zaprzyjaźnionych instytucji współpracujących ze szkołami i przedszkolami. Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane w nowej, okazałej auli w Szkole Podstawowej w Ruścu. I Część oficjalną poprowadziła Inspektor ds. oświaty Maria Jaworska wraz z Dyrektorem SP Rusiec Markiem Dołęgą. Wójt Gminy Janusz Grzyb wręczył dyrektorom prowadzonym przez Gminę publicznych szkół i przedszkoli nagrody oraz podziękowania za kolejny rok pracy. Serdeczne podziękowania przekazał także wszystkim pracownikom oświaty i pogratulował sukcesów oraz osiągnieć, którymi  placówki z terenu gminy mogły poszczycić się w ciągu ostatniego roku. Szczególne podziękowania zostały skierowane do byłej już ( od września emerytowanej)  Dyrektor SP Rusiec Barbary Swatowskiej - Herczyk. Z kolei pani  Swatowska – Herczyk zwracając się do Wójta podziękowała za wsparcie i pomoc na co dzień, za zrozumienie trudnej sytuacji w szkole. Powiedziała także, iż 16 lat współpracy z tym Wójtem i tym Wicewójtem to bardzo udane 16 lat. „Wiedziałam, że zawsze mogę na Was liczyć” –  zaznaczyła. 

Gośćmi honorowymi byli Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP Ryszard Sobierajski  oraz Członek Zarządu  Głównego Związku Kombatantów i BWP Zofia Wolanin. Zaznaczając trwającą od lat współpracę z samorządem Gminy Nadarzyn i poszczególnymi szkołami wręczyli Oni odznaczenia za Zasługi dla Związku Kombatantów i BWP RP. Otrzymali je: Edyta Gawrońska - Sekretarz Gminy Nadarzyn, Katarzyna Onyszk i Marek Żwirski – nauczyciele Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie. Natomiast Magdalena Milczarek – nauczycielka Gimnazjum w Nadarzynie została uhonorowana Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom”. 

 Podczas uroczystości wręczono także złote medale za Zasługi dla LOK, którymi zostali uhonorowani: Sekretarz Gminy Nadarzyn - Edyta Gawrońska, Dyrektor SP Młochów -  Jarosław Wołkowycki i Dyrektor Gimnazjum w Nadarzynie - Zbigniew  Reluga.

Ponadto obecni na uroczystości przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Warszawy z honorowym prezesem  Marzeną Grochowską i Sekretarz Towarzystwa Beatą Tomecką oraz Członek Zarządu Głównego Fundacji Grobu Nieznanego Żołnierza Bernard Malinowski wyróżnili  Katarzynę Onyszk, Grzegorza Sadowskiego, Małgorzatę Rec (nauczycieli nadarzyńskiego Gimnazjum) dyplomami „za prowadzoną z motywacji patriotycznej działalność służącą upowszechnianiu chwalebnych czynów wyzwolicieli i obrońców Ojczyzny  oraz upamiętnianie historycznego zwycięstwa odniesionego w II wojnie światowej nad niemieckim najeźdźcom.” Pani prezes Marzena Grochowska zwróciła się także z pełnymi serdeczności życzeniami do obecnych nauczycieli, a odnosząc się do zamykania kolejnych placówek oświatowych i powstania nowej, tak okazałej jak SP Rusiec, pogratulowała Wójtowi Gminy Panu Januszowi Grzybowi,  słowami: „Pan nie tylko okazale wygląda, ale i wspaniałą robotę robi…”

Część oficjalną zakończył  program kabaretowy w wykonaniu Krzysztofa Respondka, który także kilkakrotnie – jak najbardziej „na poważnie” zaznaczył, iż rusiecka Szkoła Podstawowa zrobiła na nim ogromne wrażenie.

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-06
 • -

Jubileusze Długoletniego Pożycia Małżeńskiego Mieszkańców Gminy Nadarzyn

Stało się już tradycją, że od  kilku lat jest organizowany Jubileusz Długoletniego Pożycia Małżeńskiego Mieszkańców Gminy Nadarzyn.  W dniu 5 października 2014 roku w kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie została odprawiona uroczysta Msza św., w intencji par małżeńskich mieszkających w naszej Gminie, które w tym roku obchodzą Jubileusz 50 – cio i więcej lat pożycia małżeńskiego.  Podczas uroczystości Jubilaci odnowili śluby małżeńskie. Następnie w sali widowiskowej Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury miało miejsce wręczenie pamiątkowych medali przyznanych Jubilatom przez Prezydenta RP, listów gratulacyjnych oraz okolicznościowych pucharów. W tej wyjątkowej uroczystości wzięło udział 20 par małżeńskich wraz z rodzinami, a także  Wicestarosta Pruszkowski - Agnieszka Kuźmińska, Wójt Gminy Nadarzyn - Janusz Grzyb, Zastępca Gminy Nadarzyn - Tomasz Muchalski, Przewodnicząca Rady Gminy Nadarzyn - Danuta Wacławiak, Proboszcz Parafii pw. św. Klemensa - ks. Andrzej Wieczorek. Serdecznie gratulujemy Drogim Jubilatom.

Jubileusz w roku 2014 obchodziły pary:
Doktorscy Jadwiga i Mieczysław – 64 lata
Buza Wanda i Kazimierz - 60 lat
Głuszak Mieczysława i Stefan Eugeniusz – 60 lat
Sitarek Maria i Ryszard – 60 lat
Antonik Halina i Franciszek – 51 lat
Pokropek Jadwiga i Janusz -51 lat
Cyranowicz Krystyna i Henryk – 51 lat
Olędzcy Barbara i Grzegorz – 51 lat
Zawiślak Danuta i Roman – 51 lat
Gajewscy Barbara i Czesław -51 lat
Strazińscy Łucja i Kazimierz – 51 lat
Perzyna Kazimiera i Zdzisław – 51 lat
Dec Janina i Marcin – 50 lat
Barchacka Lilanda i Czesław - 50 lat
Bajerscy Janina i Tadeusz – 50 lat
Łochowscy Elźbieta i Andrzej - 50 lat
Sikora Alicja i Włodzimierz – 50 lat
Malinowscy Barbara i Andrzej – 50 lat
Flis Zofia i Henryk – 50 lat
Milewscy Henryka i Stanisław – 50 lat

 

 

 

 

 

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-06
 • -

Wiadomości Nadarzyńskie

 • -

Nowy numer Wiadomości Nadarzyńskich

W najnowszym wrześniowym wydaniu "Wiadomości Nadarzyńskich" m.in. Gminne inwestycje: nowa Szkoła Podstawowa w Ruścu, otwarcie Skweru przy ulicy Lipowej w Nadarzynie, Program ,,Karta Nadarzyniaka'' . Zapraszamy do lektury!

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-02

Informacja

Informujemy mieszkańców o  możliwości wnoszenia uwag i wniosków do projektowanych organizacji ruchu na ul. Akacjowej, Niezapominajki i Sosnowej w Nadarzynie.

Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu do dnia 10.10.2014 r.

Referat Inwestycji

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-02
 • ul. Akacjowa
  ul. Akacjowa
 • ul. Niezapominajki
  ul. Niezapominajki
 • ul. Sosnowa
  ul. Sosnowa
 • -

Gmina Nadarzyn - sukces mijającej kadencji

W ogólnopolskim rankingu gazety samorządu terytorialnego Wspólnota – „Sukces mijającej kadencji 2010 - 2014” Gmina Nadarzyn zajęła zaszczytne 4 miejsce (1566 gmin wiejskich jest w Polsce –stan na 1 stycznia 2014 r.). Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, w rankingu brane były pod uwagę kryteria: wzrost dochodów budżetowych w kierowanym przez wyróżnionych samorządzie; poprawa wskaźników ekonomicznych; rozwój infrastruktury, od którego zależy poziom życia ludności, jak i dalszy rozwój gospodarczy. 1 października 2014 r. podczas gali Gmina Nadarzyn została uhonorowana statuetką. Jest to już czwarty ranking przeprowadzony poprzez gazetę samorządu terytorialnego ,,Wspólnota’’. Podsumowując dokonania, minione cztery lata nie poszły na marne. Widoczne zmiany oraz stabilny i zarazem szybki rozwój gminy świadczą o skutecznej polityce rządzenia naszą Gminą przez obecne władze.
 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-02

XII Samorządowe Forum Kapitału i Finansów

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 6 do 10 października  2014 r. planowane są przerwy w dostawie prądu. Szczegóły w załączniku.

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-02

„E-dukacja Cyfrowa Dla Ludzi- kursy ECDL”

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym projekcie szkoleniowym „E-dukacja Cyfrowa Dla Ludzi- kursy ECDL” nr WNA-POKL.09.06.02-14-281/14.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.6 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Szkolenia mają na celu podniesienie kwalifikacji osób z województwa mazowieckiego, w zakresie obsługi komputera, zgodnie z kompetencjami ECDL (European Computer Driving Licence).

Szczegóły poniżej

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-01
 • fot. arch. biuro prasowe SCSiM
 • fot. arch. biuro prasowe SCSiM

Profesor Henryk Skarżyński doktorem honoris causa...

Profesor Henryk Skarżyński doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

W dniu 29 września 2014 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie miała miejsce niecodzienna uroczystość. Senat Uniwersytetu postanowił nadać Profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu tytuł doktora honoris causa.

Jak czytamy w Uchwale Senatu, tytuł ten został nadany za: „wybitne osiągnięcia w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, pełną oddania służbę społeczeństwu i nauce, przejawiającą się w opracowaniu i realizowaniu wielu programów leczenia głuchoty u dorosłych, a szczególnie u dzieci, a szczególnie za długoletnią i owocną współpracę z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu, w wyniku której został utworzony unikatowy kierunek „logopedia z audiologią” i nastąpił rozwój badań naukowych (…)”

Promotorem Doktoratu prof. Henryka Skarżyńskiego był prof. dr hab. Stanisław Grabias z Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS, który wygłaszając laudację nie szczędził słów podziwu: „Patrząc na dokonania Profesora Henryka Skarżyńskiego musimy przystanąć w zadumie. Nie sposób bowiem uwierzyć, że jeden człowiek wyposażony w wiedzę i pasję jest w stanie przejść w tak krótkim czasie drogę niezwykłą. (…) Okazało się, że Pan Profesor szedł tą drogą najszybciej w świecie. Zbudował (…) Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, w skład którego do niedawna wchodzi Światowe Centrum Słuchu. Instytucja ta właśnie wyznacza kształt współczesnej audiologii na świecie, a pan Profesor Henryk Skarżyński osobiście, jako otochirurg o niezwykłej intuicji i umiejętnościach, dyktuje tempo zmian i wyznacza kierunki rozwoju”.

Przedstawiając osiągniecia prof. Henryka Skarżyńskiego prof. Stanisław Grabias mówił także o pionierskich operacjach i osiągnięciach organizacyjnych nowo mianowanego Doktoranta: Jako pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), pniowe (1998), ucha środkowego (2003). W 2002 opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 zoperował pierwsze w świecie dziecko. Metoda ta uważana za polską specjalność jako „metoda Skarżyńskiego”, do której opracował nową elektrodę i procedurę kliniczną, została wdrożona w 9 światowych ośrodkach. Ponadto wprowadził kilkadziesiąt nowych rozwiązań klinicznych co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Inicjator i organizator drugiego w Europie ośrodka "Cochlear Center" - 1993, resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słychu - 1996, Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy - 2003. Największym osiągnięciem w działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej było przygotowanie koncepcji, wybudowanie i uruchomienie Światowego Centrum Słuchu w maju 2012. Dzięki 2 dekadom Jego działań Polska znajduje się w światowej czołówce krajów, które realizują badania przesiewowe słuchu u dzieci.

- Dziękuję Panu Rektorowi, Wysokiemu Senatowi, Panu Dziekanowi, Członkom Rady Wydziału i wszystkim gremiom uniwersyteckim, które dostrzegły i doceniły naszą działalność, dziękuję tym, którzy to oceniali i dokonali takiego wyboru – mówił prof. Skarżyński po otrzymaniu tego zaszczytnego tytułu.

Prof. Henryk Skarżyński, z którego nazwiskiem mocno związana jest formuła „światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii” podczas uroczystości odebrał również – z rąk Jego Magnificencji Rektora Profesora Stanisława Michałowskiego – statuetkę Marii Curie – Skłodowskiej, zwaną „polskim noblem”.

Nowo mianowany Doktorant dla licznie zgromadzonych w Auli im. Profesora Kazimierza Myślińskiego gości i przyjaciół, wygłosił wykład pt.: „Znaczenie słuchu i mowy w rozwoju współczesnego społeczeństwa”.

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest kolejnym tego tupu honorowym wyróżnieniem – po tytule profesora honorowego nadanym przez Uniwersytet w Provo w USA, po tytułach honoris causa nadanych przez Akademię Pedagogiki Specjalnej oraz Uniwersytet Warszawski.

Biuro Prasowe

Światowego Centrum Słuchu

Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-01

GLKS Nadarzyn - sekcja piłki siatkowej

Dobra wiadomość dla nadarzyńskich kibiców siatkówki.

Decyzją Wydziału Gier i Dyscypliny PZPS w miejsce wycofanego z rozgrywek WTS Włocławek w II Lidze kobiet w sezonie 2014/15 wystąpi seniorska drużyna GLKS Nadarzyn.

Pierwszy mecz we własnej Hali zespół GLKSu rozegra z ŁKS SMS MG 13 Łódź w sobotę 18 października o godz. 19.00 SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

więcej informacji na stronie http://www.siatkowka.glksnadarzyn.pl/

Dariusz Zwoliński - trener

 

 • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-10-01

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.