Urząd Gminy w Nadarzynie

  • -
  • -

Hostomel (lub Gostomel)

www.gostomel.pp.net.ua

Ukraińska Gmina Gostomel położona jest w pobliżu Kijowa (ok. 20 km na płn – zach.). Zamieszkuje ją obecnie 15 tys. mieszkańców. Miasto Hostomel, którego historia sięga XV w. Znane jest przede wszystkim z międzynarodowego lotniska towarowego oraz fabryki samolotów transportowych – Antonow. Znajduje się tam również fabryka szkła, jedna z najbardziej znanych na Ukrainie, produkująca butelki – głównie dla produkcji piwa i alkoholi.

  • -

Partnerską współpracę pomiędzy Hostomelem i Gminą Nadarzyn rozpoczęła wizyta delegacji z Hostomala z Burmistrzem Anatolijem Kirichenko - w lipcu 2007 roku na zaproszenie władz samorządowych Nadarzyna. Podczas tej wizyty burmistrz ukraińskiego miasta i wójt naszej gminy podpisali list intencyjny, w którym zadeklarowano zawarcie umowy o współpracy i partnerstwie obydwu samorządów. Na mocy listu uzgodniono również, że strony będą wspierać nawiązywanie współpracy na wszelkich możliwych płaszczyznach – pomiędzy instytucjami, organizacjami i społecznościami Miasta Hostomel i Gminy Nadarzyn, zwłaszcza odnośnie m.in. organizacji edukacji i wypoczynku uczniów i studentów. Podpisanie listu nastąpiło w obecności Ambasadora Ukrainy - Olexandra Motsyka oraz przedstawicieli Ambasady, delegacji Hostomela i radnych Gminy Nadarzyn. W programie wizyty było również zwiedzanie gminy – placówek oświatowych i jednostek podległych. Goście z Ukrainy byli także w Warszawie.

  • -

Natomiast w dniach od 13 do 16 października 2007r. w ukraińskim mieście Hostomel przebywała z rewizytą delegacja samorządowa z Nadarzyna, na czele z Wójtem Gminy - Januszem Grzybem. Polacy zaproszeni zostali w celu podpisania umowy o współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej i kulturalnej pomiędzy Miastem Hostomel i Gminą Nadarzyn. Polska delegacja zaproszona została także do udziału w obchodach „Dnia Hostomela” – święcie bardzo ważnym dla mieszkańców miasta. Poza uczestnictwem w oficjalnych spotkaniach, nadarzyńska delegacja zwiedziła również fabrykę transportowych samolotów Antonow i fabrykę szkła w Hostomelu oraz jedną ze szkół. Podpisanie porozumień - najpierw w Polsce, a teraz na Ukrainie - jest dopełnieniem formalności przed podjęciem współpracy w rzeczywistości. Podczas wizyty w Hostomelu prowadzono już rozmowy o wymianie dzieci i młodzieży w 2008 roku.

Konwent Współpracy Samorządowej Polska - Ukraina - www.kwspu.pl

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.