Urząd Gminy w Nadarzynie

  • -
  • -
  • -
  • -

Orkiestra Nadarzyn

Założycielem i dyrygentem Orkiestry jest Mirosław Chilmanowicz.

Orkiestra powstała w 1998 r. Koncerty zespołu cieszą się popularnością i przyciągają wielu słuchaczy. Orkiestra jest uważana za jedną z najlepszych amatorskich orkiestr dętych w Polsce, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane podczas festiwali i konkursów, w których brała udział.

Muzycy występują zarówno w salach koncertowych, jak i w dynamicznych pokazach musztry paradnej.

W 2009 r. Orkiestra koncertowała w Chinach podczas 9. Artystycznego Festiwalu w Pekinie (m.in. na scenach Teatru Tianqiao oraz Akademii Muzycznej), a jej występy zostały przyjęte bardzo gorąco przez pekińską publiczność. W październiku 2009 r. muzycy honorowo poprowadzili 72. Paradę Pułaskiego w Nowym Jorku, natomiast w grudniu koncertowali w Singapurze i Malezji. Podczas tego wyjazdu brali udział m.in. w Festiwalu Orkiestr Dętych w Singapurze (koncert galowy odbył się w jednej największych i najnowocześniejszych sal koncertowych na świecie - Esplanade Concert Hall). W Kuala Lumpur występowali dla Królowej Malezji na koncercie charytatywnym. W 2011 roku odbyli tournee po Australii i Tasmanii. W kwietniu 2014 roku reprezentowali Polskę na Międzynarodowym Festiwalu w Hue w Wietnamie, a w 2015 na Festiwalu w Szanghaju. Orkiestra koncertowała również w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Grecji, Rosji, we Włoszech, na Ukrainie, w Czarnogórze, Hiszpanii i na Malcie.

Jako jedna z ponad 800 orkiestr strażackich w Polsce dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Polski we wszystkich konkurencjach: programie koncertowym, przemarszu oraz mustrze paradnej.

Po drodze do tego sukcesu były między innymi: pierwsze miejsce na Regionalnym Festiwalu Orkiestr Dętych w Warszawie-Ursusie w 2008 roku; pierwsze miejsce na Festiwalu Orkiestr Dętych w Suwałkach w 2008 roku, srebrny medal w kategorii "Marsz" i złoty medal w kategorii "Koncert" w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rastede w Niemczech w 2008 roku; pierwsze miejsce na Festiwalu Orkiestr Dętych w Józefowie w 2007 roku; pierwsze miejsce na Festiwalu Orkiestr Dętych w Siedlcach w 2006 roku.

W 2011 roku Orkiestra zdobyła pierwsze miejsce w kategorii musztry paradnej podczas międzynarodowego festiwalu w Giulianowa we Włoszech. Jesienią występowała na festiwalu Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans, gdzie podczas galowego otwarcia koncertowała wraz z Symfonia Varsovia na scenie Teatru Wielkiego. Podczas tournee po Australii i Nowej Zelandii w 2011 roku zespół wziął udział w sześciu koncertach. Koncert galowy w Farrall Centre czy w słynnym muzeum MONA były opisywane w prasie jako wielkie wydarzenia kulturalne. Podczas parady w Hobart na Tasmanii Orkiestra zdobyła główną nagrodę Burmistrza. W 2012 oraz 2016 roku muzycy z wielkim sukcesem zaprezentowali pokaz musztry paradnej na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych na Malcie.

Orkiestra występowała w popularnych programach "Jaka to melodia", „Kawa czy Herbata” „Pytanie na śniadanie”, „Petersburski Music Show”, a także brała udział w nagraniach popularnej reklamy telewizyjnej (Bez VAT). W dorobku ma cztery płyty CD i w tym roku nagrywa kolejną.

Podczas wielu koncertów muzycy towarzyszyli również uznanym gwiazdom polskiej estrady: Krystynie Prońko, Zbigniewowi Wodeckiemu, Agnieszce Fatydze. Justynie Steczkowskiej Robertowi Janowskiemu.

W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił Orkiestrę przyznając odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

W 2015 roku Orkiestra została nagrodzona Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego.

W maju 2017 roku Wielka Narodowa Kapituła Orderu św. Stanisława w Polsce odznaczyła Orkiestr Orderem Świętego Stanisława I-klasy.

Orkiestra OSP Nadarzyn liczy obecnie 82 członków, z tego 46 osób to dzieci i młodzież ucząca się. W większości są to mieszkańcy Nadarzyna i okolic. W 2015 roku Orkiestra miała ponad 50 występów w kraju i zagranicą.

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.