Urząd Gminy w Nadarzynie

Nadarzyn to malownicza podwarszawska gmina, która mimo szybkiego rozwoju gospodarczego nie straciła charakteru rezerwatów przyrody i architektonicznego tonu pałaców i kościołów. Głównymi atrakcjami turystycznymi są:

  • Rezerwat przyrody Młochowski Łęg
  • Rezerwat przyrody Młochowski Grąd
  • Kościół św. Klemensa w Nadarzynie
  • Pałac w Młochowie z początku XIX wieku
  • Pałac w Rozalinie

 

Kościół św. Klemensa w Nadarzynie to bardzo stara świątynia. Erekcja parafii miała miejsce w maju 1453 roku. Dokument o tym wydarzeniu znajduje się w Archidiecezji Warszawskiej. W tym czasie Nadarzyn otrzymał prawa miejskie od Bolesława IV księcia mazowieckiego. Przywilej dla miasta oparty był na prawie magdeburskim.

Najpierw kościół był pod wezwaniem świętego Leonarda Wyznawcy. Został zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego przed 1660 rokiem. Potem około roku 1661 Michał Karnkowski, który pełnił wówczas funkcję wojewody płockiego oraz starosty wyszogrodzkiego i dziedzica Nadarzyna wybudował nowy kościół z drewna. Nie wiadomo, pod jakim był wezwaniem.

Obecny kościół murowany pod św. Klemensa Papieża Męczennika pobudowano w 1806 roku, z inicjatywy hrabiego Adama Tomasza Ostrowskiego - marszałka sejmu 1809 roku, a później prezesa senatu.

Nasza gmina to miejsce dla tych, którzy cenią sobie ciszę, wolną przestrzeń i bogactwo środowiska przyrodniczego. Walory przyrodnicze to przede wszystkim lasy i łąki. Nie brak w Nadarzynie szlaków turystycznych, przez które można przemierzać nasza gminą. Najbardziej znaną droga turystyczną gminy jest szlak turystyczno-kulturowy w Młochowie.

Nadarzyn ma również ofertę agroturystyczną. Jest gdzie przenocować i gdzie odpocząć Na terenie Gminy można organizować wycieczki rowerowe, wycieczki piesze, grzybobrania, wędkować czy jeździć konno.

Do innych obiektów objętych ochroną zalicza się m.in. teren byłego Cmentarza Żydowskiego w Kajetanach, Cmentarz Rzymskokatolicki w Nadarzynie, dwór i spichlerz zlokalizowany w Młochowie (dawne Bieliny), folwark w Młochowie (dawny Żabieniec) oraz pozostałości parków w Walendowie i w Ruścu.

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.