Urząd Gminy w Nadarzynie

Strażacka Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn

Orkiestra powstała w 1998 r. Założycielem i dyrygentem jest kapelmistrz - tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego Mirosław Chilmanowicz. Wysoki poziom artystyczny jaki osiągnęła orkiestra, powoduje że koncerty w jej wykonaniu cieszą się dużym uznaniem publiczności, a także wysokimi ocenami jurorów w czasie festiwali orkiestr dętych. Repertuar orkiestry stanowią polskie i zagraniczne standardy muzyki popularno – rozrywkowej oraz patriotyczno – religijnej. Obecnie stan Orkiestry wynosi 45 muzyków, podzielonych na 8 sekcji (flety, klarnety, saksofony, waltornie, puzony, trąbki, saxhorny, tuby i instrumenty perkusyjne). W 2005 roku Orkiestra nagrała swoją pierwszą płytę. W 2008 r. na Jublieusz 10-lecia swojego istnienia Orkiestra nagrała drugą płytę. W roku 2011 r. ukazała się trzecia najnowsza płyta Orkiestry. Pod koniec 2013 roku muzycy rozpoczęli nagrywanie 4. płyty.

Orkiestrze patronuje Urząd Gminy Nadarzyn wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Nadarzynie. Gmina Nadarzyn informuje, że dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój infrastruktury kultury i szkół artystycznych oraz wzrost efektywności zarządzania kulturą" zrealizowała w 2006 r. i 2007 r. zakup instrumentów oraz nagłośnienia dla Orkiestry Dętej OSP w Nadarzynie. W 2012 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało zakup instrumentów muzycznych dla Nadarzyńskiej Orkiestry Dętej OSP. Dotacja wyniosła 59% całkowitego kosztu zadania. Pozostały koszt to środki własne Gminy Nadarzyn.

Strona internetowa: www.orkiestra.nadarzyn.pl
Wszystkich chętnych do wspólnego muzykowania zapraszamy we wtorki, czwartki: od godz. 17.00.

Strażnica OSP Nadarzyn
ul. Warszawska 15
05-830 Nadarzyn
Kontakt: Mirosław Chilmanowicz tel. 604 067 685

Zespół koncertował nie tylko w kraju, ale również za granicą, np.: we Włoszech, Bułgarii, w Czechach, Niemczech i na Ukrainie gdzie spotkał się z dużym entuzjazmem publiczności i uznaniem jurorów. W maju 2009 r. Orkiestra koncertowała w Chinach podczas 9. Artystycznego Festiwalu w Pekinie (m.in. na scenach Teatru Tiangiao oraz Akademii Muzycznej), a jej występy zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez pekińską publiczność. W październiku 2009 r. muzycy wzięli udział w 72 Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Natomiast w grudniu 2009 roku Orkiestra koncertowała w Singapurze i Malezji.

Muzycy towarzyszyli także, podczas koncertów, uznanym gwiazdom polskiej estrady, takim jak: Krystyna Prońko i Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki, Agnieszka Fatyga.
Orkiestra współpracuje z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Najważniejsze osiągnięcia orkiestry to: pierwsze miejsce w obowiązkowym programie konkursowym i przemarszu orkiestry podczas finału XX Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych w Krynicy Zdroju (czerwiec 2009); pierwsze miejsce na Regionalnym Festiwalu Orkiestr Dętych w Warszawie-Ursusie w 2008 roku; pierwsze miejsce na Międzywojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych w Suwałkach w 2008 roku; srebrny medal w kategorii „Marsz” i złoty medal w kategorii „Koncert" na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rastede w Niemczech w 2008 roku; pierwsze miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych w Józefowie w 2007 roku; pierwsze miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych w Siedlcach w 2006 roku; drugie miejsce na Międzywojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych w Siemiatyczach w 2006 roku.

W 2011 roku Orkiestra zdobyła pierwsze miejsce w kategorii musztry paradnej podczas międzynarodowego festiwalu w Giulianowa we Włoszech. Jesienią występowała na festiwalu Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans, gdzie podczas galowego otwarcia koncertowała wraz z Sinfonia Varsovia na scenie Teatru Wielkiego. W listopadzie podczas tournee po Australii i Nowej Zelandii zespół wziął udział w sześciu koncertach. Koncert galowy w Farrall Centre czy w słynnym muzeum MONA były opisywane w prasie jako wielkie wydarzenia kulturalne. Podczas parady w Hobart na Tasmanii Orkiestra zdobyła główną nagrodę Burmistrza.

W 2012 r. muzycy brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Malta Military Tatoo na Malcie. Także w 2012 roku Orkiestra uczestniczyła w eliminacjach Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych, gdzie została zakwalifikowana spośród 800 startujących zespołów - do kolejnych mistrzostw tej rangi. Podczas Mistrzostw Polski w Wiśle w maju 2013 roku zdobyła tytuł Mistrza Polski.

W 2014 i 2015 roku muzycy wzięli udział w Festiwalu Orkiestr Wojskowych na warszawskim Torwarze.

W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił orkiestrę, przyznając jej odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Natomiast w 2014 roku odznaczenie to otrzymał Kapelmistrz nadarzyńskiej Orkiestry- Mirosław Chilmanowicz, jako osoba wyróżniająca się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. W 2015 roku Orkiestra została laureatem  XVI edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Orkiestra ma w swym dorobku cztery płyty CD, wydane w 2005, 2008, 2011, 2014 roku.

Nadarzyńska Orkiestra, poprzez swoje działania, liczne pomyślnie realizowane przedsięwzięcia oraz szeroko rozumianą działalność kulturalną jest wizytówką oraz dumą nie tylko całej społeczności Gminy Nadarzyn, ale także Mazowsza.  

 

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.05

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.